الان که دارم این متن رو می‌نویسم ویروس کرونا تبدیل شده به یه پاندمی. پاندمی به بیماری‌ای می‌گن که تو دنیا پخش شده و تعداد زیادی این بیماری رو گرفتن. یعنی یه سطح فراتر از یه اپیدمی. اپیدمی به یه بیماری می‌گن که تو یه منطقه خاص پخش شده و تعداد زیادی رو درگیر خودش کرده.

COVID-19 is now officially a pandemic.

اسم دیگه‌ای که برای ویروس کرونا استفاده می‌شه COVID-19 هست. 19 یعنی برای سال 2019 و COVID هم مخفف Corona Virus Disease هست.

متاسفانه فعلا دارو و یا واکسنی برای این ویروس تولید نشده و ممکنه این وضعیت حتی تا ماه‌ها هم ادامه پیدا کنه. بنابراین باید هم از لحاظ جسمی هم از لحاظ ذهنی آماده باشیم. البته اینطور هم نیست که هیچ کاری نشه انجام داد. در واقع یه راهی هست که باعث می‌شه ویروس کرونا در یه بازه‌ی کوتاه تعداد کمتری رو بیمار کنه که خیلی مهمه. راهش هم خونه موندن و قرنطینه‌ست. دولت بعضی کشورها برای جلوگیری از شیوع شدید این ویروس قرنطینه اجباری اعلام کرده. اما اگه دولت‌ها هم اعلام قرنطینه نکنن خودمون می‌تونیم انجامش بدیم. یعنی به عبارتی:

self-quarantine

یعنی اگه علائم خفیف بیماری داریم خودمون رو مثلا تو خونه قرنطینه کنیم بدون اینکه اجباری باشه. البته لازم نیست حتما بیمار باشیم، نیازه هر کسی تا می‌تونه رعایت کنه چون ممکنه حتی علائم رو نداشته باشیم ولی ناقل بیماری باشیم. این کمک می‌کنه سرعت رشد بیماری رو کم کنیم و حتی اگه تعداد کل بیمارها در کل دوره‌ی این پاندمی تغییری نکنه از تعداد بیمارها تو یه بازه‌ی زمانی کوتاه کم کنیم. حالا یه سوال پیش میاد: اگه قرار باشه آخر سر تعداد خیلی زیادی ویروس رو بگیرن و تعداد کلی تغییری نکنه چه سودی داره که با قرنطینه تعداد بیمارها رو تو یه زمان کوتاه کم کنیم؟

جواب در خدمات رسانی به بیماران خلاصه می‌شه. اگه تعداد خیلی زیادی تو یه بازه‌ی کوتاه بیمار شن، سیستم بیمارستانی کشور به اندازه کافی تخت و نیرو برای خدمات‌دهی به این بیماران نداره و بنابراین میزان مرگ و میر بیشتر می‌شه. پس حتی اگه فکر می‌کنیم چون جوون یا قوی هستیم اتفاقی برامون نمیوفته، باید به خاطر جامعه و سلامتی بقیه حسابی رعایت کنیم.

اینجاست که قضیه‌ی flatten the curve مطرح می‌شه. این عبارت رو جدیدا خیلی می‌شنویم که یعنی اگه رعایت کنیم شیب منحنی تعداد ابتلاها کمتر میشه و در نتیجه در آن واحد خدمات‌رسانی به بیماران برای سیستم پزشکی راحت‌تر می‌شه. پس دست‌هامون رو بشوریم، سفر نریم، اگه ضروری نیست بیرون نریم تا شیب منحنی رو صاف کنیم.

So let’s be responsible and help flatten the curve!