• تیم محتوا
 • ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
راجع‌به April Fools’ Day چی می‌دونید؟

خبر کج‌شدن برج میلاد رو یادتونه؟ این خبر سال ۱۳۸۳ توی روزنامهٔ شرق چاپ شد و توی شمارهٔ بعدی‌اش هم مشخص شد که دروغ سیزده بوده.

امروز، سیزدهم فروردین، برابر با اول آوریله، که توی خیلی از کشور‌های غربی به نام April Fools’ Day یا روز دروغ آوریل شناخته می‌شه. توی این روز خیلی از مردم از روی شوخی به هم دروغ می‌گن و سر‌به‌سر همدیگه می‌ذارن. این دروغ‌گفتن‌ها از صبح تا بعد‌از‌ظهر (توی بعضی از کشور‌ها تا شب) ادامه داره و به کسی که قبل از شب حقیقت رو فاش کنه یا این دروغ رو باور کنه احمق آوریل (April Fool)  می‌گن.

مثل هر رسم دیگه‌ای، دربارهٔ ریشهٔ این رسم هم اختلاف‌نظر وجود داره، اما یکی از معروف‌ترین اون‌ها برمی‌گرده به قرن شونزدهم و کاری که شارل نهم، پادشاه فرانسه، انجام داد. پادشاه، زمان اصلاح تقویم میلادی، جشن سال نو رو از اول آوریل به اول ژانویه منتقل کرد. این وسط، کسایی هم بودن که به عادت قدیم روز اول آوریل رو به عنوان شروع سال نو به‌رسمیت می‌شناختن و همین موضوع باعث شد که دوستان و اطرافیانشون به اون‌ها احمق‌های آوریل (‌April Fools) بگن.

بچه‌ها و حتی بزرگ‌تر‌ها توی این روز از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنن تا دیگران رو سر‌کار بذارن. مثلاً، بچه‌ها توی کشور فرانسه، یه ماهی کاغذی پشت لباس دوست‌ها‌شون می‌چسبونن و وقتی که دوستشون متوجه این شوخی می‌شه، با صدای بلند اون رو «احمق آوریل» صدا می‌کنن.

توی زبان انگلیسی به این شوخی‌ها می‌گیم prank، و به کسی که این شوخی رو انجام می‌ده، می‌گیم prankster. اما این شوخی‌ها به همین جا ختم نمی‌شن و سر از رسانه‌ها و تلویزیون هم در‌آوردن. حالا دیگه سال‌ها‌ست که روزنامه‌نگار‌ها و سلبریتی‌ها با اخبار روز شوخی و به عنوان دروغ آوریل ازشون استفاده می‌کنن. خیلی از شرکت‌ها و برند‌ها هم این روز رو بهانه می‌کنن تا با ایده‌های خلاقانه یه‌کم ذهن بیننده‌ها و شنونده‌ها‌شون رو درگیر کنن و خودشون رو سر زبون‌ها بندازن. سری به کانال تلگرام لینگمی بزنید تا یه ویدئوی باحال راجع به این موضوع ببینید!

شاید هم همهٔ این‌ها تلنگری باشه برای ما که هر چیزی رو که دیدیم و شنیدیم باور نکنیم!

تیم محتوا
تیم محتوا
ما تیم محتوای لینگمی هستیم که سعی می‌کنیم مطالب جذاب و به روز مرتبط با زبان رو اینجا براتون پست کنیم. در کنار وبلاگ حتما کار ما رو در کانال تلگرام Lingemy و اینستاگرام by.lingemy دنبال کنید.
نظرات
 1. آیدا می گه:
  ۲۲:۵۵ مورخه ۱۳ فروردین ۹۹

  Today i sent my photo with my husband to my mom and friends, and pretend to be pregnant.
  And all of them believe that. My mom was shockedi

  • تیم محتوا می گه:
   ۲۳:۲۸ مورخه ۱۳ فروردین ۹۹

   Ha ha! Nailed it 😂😂👌🏻

 2. آیسان می گه:
  ۰۰:۲۵ مورخه ۱۴ فروردین ۹۹

  our professor send a message in our whatsapp group and said she has uploaded ploaded an exam for us in our online class and we just have an hour to answer. I was shocked and try not to be online untill now, I chek the group and see she wrote youre idiot i lied

 3. maede می گه:
  ۱۶:۵۴ مورخه ۱۴ فروردین ۹۹

  I havent heard any lie on 13th of farcaedin till now 😂😂😂 and i dont know a lot about it. thank u yasi for putting this💜💜💜

  • تیم محتوا می گه:
   ۱۸:۱۹ مورخه ۲۹ فروردین ۹۹

   Glad you found it useful! 😉

 4. عاطفه می گه:
  ۱۸:۲۱ مورخه ۱۴ فروردین ۹۹

  وای چرا کسی به ما دروع نگفت؟؟؟