برگشتن به مدرسه و شروع سال تحصیلی جدید، ممکنه برای خیلی از زبان‌آموزها و معلم‌ها یه تجربه‌ی دلهره‌آور یا طاقت‌فرسا باشه. توی هر سنی، یه عده از زبان‌آموزها ممکنه نسبت به کلاس و آدم‌های جدید احساس اضطراب کنن. برای خیلی از معلم‌ها هم حتماً سال تحصیلی جدید چالش‌های خودش رو به‌دنبال داره. چیزی که می‌تونه به هر دو گروه کمک کنه تا ارتباط بهتری باهم برقرار کنن، یه جور تمرین یا فعالیت کلاسیه که بهش می‌گیم ice breaker و کمک می‌کنه اعضای یه تیم یا کلاس به هم معرفی بشن. اما از ice breaker فقط برای معرفی‌شدن به همدیگه استفاده نمی‌کنیم. خیلی از معلم‌ها برای معرفی یه موضوع جدید یا یه سرفصل تازه از کتاب درسی، مجموعه فعالیت‌هایی رو طراحی یا تهیه می‌کنن که معمولاً در قالب بازی‌های ساده یا یه سری پرسش‌وپاسخ اجرا می‌شن. توی این پست ۶ تا ice breaker بهتون معرفی می‌کنم که توی سال تحصیلی/ترم جدید به معلم‌های زبان کمک می‌کنه.
اگه زبان‌آموز هستید و دارید این مطلب رو می‌خونید، می‌تونید این تمرین‌ها رو به تنهایی یا با دوستانتون هم انجام بدید.

۱. نمودار زمانی احساسات: مناسب کودکان و نوجوانان

در مرحله‌ی اول این فعالیت، زبان‌آموزها باید به تعطیلاتشون فکر کنن و یه نمودار زمانی برای خودشون ترسیم کنن که به بخش‌هایی برای هر هفته تقسیم شده. بعد، ازشون بخواید کارهایی رو که انجام دادن با یه نقاشی یا یادداشت کوتاه در حد چند کلمه توی نمودار زمانیشون مشخص کنن.
توی مرحله‌ی بعد، چندتا چهره روی تخته بکشید تا زبان‌آموزها از بین اونها تعدادی رو انتخاب کنن (به هر تعدادی که خودتون تشخیص می‌دید لازمه). ازشون بخواید چهره‌هایی رو که انتخاب کردن، روی نمودار زمانی بکشن تا مشخص بشه توی هر بازه‌ی زمانی چه احساسی رو تجربه کردن.
توی مرحله‌ی آخر، اونها را گروه‌بندی کنید تا هرکدوم نمودار زمانی خودشون رو به دیگری توضیح بده. یادتون باشه که از زبان‌آموزها بخواید موقع توضیح دادن درمورد احساساتی که تجربه کردن، دلیل بیارن و توضیحشون رو تکمیل کنن.

همین تمرین رو می‌تونید توی کلاس‌های آنلاین هم انجام بدید و ازشون بخواید روی تخته‌ی دیجیتال نمودار زمانیشون رو با بقیه share کنن.

۲. دیوار یادداشت‌ها: مناسب کودکان و نوجوانان

همونطور که از اسمش هم پیداست، برای اجرای این تمرین یه دیوار لازم دارید. ولی حتی اگه کلاستون آنلاینه، می‌تونید از سایت Lucidspark استفاده کنید که توی نسخه‌ی رایگانش بهتون یه دسترسی محدود برای استفاده از کاغذهای (sticky notes) رو می‌ده که مطمئنم برای زبان‌آموزهاتون خیلی جذابه.

روی دیوار باید یه سؤال بنویسید. برای مثال می‌تونید یکی از این سه‌تا رو انتخاب کنید:

How did you spend your holidays?
What are you looking forward to this year?
What do you want to achieve this term?

به هرکدوم از زبان‌آموزها چندتا کاغذ یادداشت و یه‌کم فرصت بدید تا به اون سؤال جواب بدن. برای زبان‌آموزهای کم‌‌سن، یه وقت‌هایی نقاشی‌کشیدن بیشتر جواب می‌ده، پس توی این مرحله خیلی بهشون سخت نگیرید. اگه لازم شد می‌تونید ازشون بخواید یه‌کم درمورد چیزهایی که نوشتن صحبت کنن.
ازشون بخواید کاغذهای یادداشتشون رو به دیوار بچسبونن، نگاهی به نوشته‌های همکلاسی‌هاشون بندازن و حتی ازشون سؤال بپرسن و دنبال چیزهای مشترک یا متفاوت بگردن.

این تمرین نوشتن یا نقاشی‌کشیدن برای زبان‌آموزهای خجالتی‌تر شروع خیلی خوبیه و می‌تونه مهارت‌های تیمی رو در اونها تقویت کنه.

می‌تونید اپلیکیشنش رو برای iOS و همچنین اندروید دانلود کنید و ازش استفاده کنید.

۳. یه کلمه رو انتخاب کن و یه شعر بساز: مناسب نوجوانان

توی انگلیسی (و البته فارسی) یه مدل از شعر رو داریم که از کنار هم گذاشتن حروف اول هر سطر یا بیتش، یه کلمه‌ی منحصربفرد ساخته می‌شه. توی انگلیسی بهش می‌گیم acrostic poem.
برای اینکه بهتر متوجه بشید، شعر زیر رو ببینید. توی این شعر، با کنار هم گذاشتن حروف اول هر سطر، کلمه‌ی star رو می‌بینیم.

Twinkling up there in the moonlit night
Stars above, they shine so bright
Always sparkling, just out of reach
Radiant bursts across a twilight beach

برای انجام این تمرین، می‌تونید برای زبان‌آموزها یه موضوع مشخص کنید و بهشون چند دقیقه وقت بدید که بهش فکر کنن و شعرشون رو تکمیل کنن. می‌تونید به تعداد زبان‌آموزهایی که دارید کلمه‌های مرتبط انتخاب کنید و ازشون بخواید هرکدوم روی یه کلمه acrostic poem بسازن و در انتها، اون شعرها رو هم به هم ربط بدید.

این فعالیت، تمرین خوبیه برای زبان‌آموزها که با کلمات بازی کنن و خلاقیتشون رو به‌کار بگیرن.

۴. یخچال-چمدان-سطل زباله: مناسب نوجوانان و بزرگسالان

برای انجام این فعالیت، از زبان‌آموزهاتون بخواید به تعطیلاتشون فکر کنن. سه تا فضای مختلف رو بهشون معرفی کنید و ازشون بخواید بین خاطراتشون، یکی رو توی یخچال نگه‌دارن، یکی رو داخل چمدان بذارن، و یکی رو توی سطل زباله بندازن. بعد، روی تخته بنویسید و براشون توضیح بدید که هرکدوم از این سه تا نماد چه چیزی هستن.
یخچال: برای خاطره‌ای که می‌خواید تو ذهنتون بمونه و بعداً اون رو به یاد بیارید.
چمدان: برای خاطره‌ای که می‌خواید همراهتون باشه و مرتب به خودتون یادآوری کنید.
سطل زباله: برای خاطره‌ای که دوستش ندارید و نمی‌خواید دیگه مرورش کنید یا در آینده براتون تکرار بشه.

اگه قصد دارید این تمرین رو توی کلاس آنلاین انجام بدید، می‌تونید از زبان‌آموزها بخواید (اگه مایل بودن) عکس‌های مرتبط با اون خاطرات رو روی کامپیوترشون داشته باشن و سر کلاس اون‌ها رو به شما و همکلاسی‌هاشون نشون بدن.
این تمرین رو می‌تونید با کلمات یا ساختارهای جدید هر درس هم امتحان کنید. اینجوری می‌تونن درمورد بخش‌های موردعلاقه‌شون یا بخش‌هایی از درس که براشون جالب نبوده حرف بزنن.

۵. امروز…. : مناسب بزرگسالان

جمله‌ی زیر رو روی تخته یا صفحه بنویسید. 

Today I feel _____________, but I would feel differently if _____________, because _____________.

به زبان‌آموزها فرصت بدید که جمله رو باتوجه به خودشون کامل کنن. بعد اونها رو گروه‌بندی کنید و ازشون بخواید درمورد جملاتشون باهم صحبت کنن و درمورد جمله‌های همدیگه نظر بدن. اگه دیدید نمی‌دونن چطور باید شروع کنن، بهشون موضوعاتی رو پیشنهاد بدید که فکر می‌کنید براشون جذابه یا درموردشون حرفی برای گفتن دارن. می‌تونید از مسائل روز هم استفاده کنید.

توی کلاس‌های آنلاین، می‌تونید از زبان‌آموزها بخواید جمله‌هاشون رو توی قسمت چت بنویسن تا همه ببینن و نظرشون رو بگن، و یا از همدیگه سؤال بپرسن. 

۶. پیداکردن اشتراک بین خودتون و همکلاسی‌هاتون: مناسب بزرگسالان

یادتونه یه بازی داشتیم که دستمون رو روی کاغذ می‌ذاشتیم و دورتادورش رو خط می‌کشیدیم؟ به هرکدوم از زبان‌آموزهاتون یه کاغذ بدید و ازشون بخواید همین کار رو بکنن. بعد، روی تخته/تخته‌ی دیجیتال کلاس آنلاینتون این سؤال‌ها رو بنویسید.

How does this content relate to me?
What experiences do I have that relate to this?
What beliefs do I have that relate to this?

برای موضوع، ازشون بخواید درمورد تعطیلاتشون یا ترم پیش‌رو صحبت کنن. مثلاً:

How did you spend your holidays?
What are you looking forward to this year?

بهشون توضیح بدید که وقتی یه نفر شروع به صحبت می‌کنه، بقیه باید نت‌برداری کنن و براساس اون سه تا سؤال اول، کنار هر انگشت روی کاغذ بنویسن که جواب همکلاسیشون چه ربطی به اونها داشت و چه نقاط اشتراکی با خودشون توی اون محتوا پیدا می‌کنن. وقتی همه‌ی زبان‌آموزها صحبت کردن، ازشون بخواید یادداشت‌هاشون رو بخونن.

این مطلب که از مقاله‌ای در سایت کمبریج انتخاب و ترجمه شده، می‌تونه به معلم‌های تازه‌کار کمک کنه که با روش‌های متفاوتی سراغ سرفصل‌های جدید برن و بعضی از فعالیت‌های کسل‌کننده‌ی کتاب‌های درسی رو برای زبان‌آموزها جذاب‌تر کنن.

اگه زبان‌آموز هستید، شما هم می‌تونید از این فعالیت‌ها برای تمرین مهارت‌های نوشتاری و مکالمه استفاده کنید.
اگه معلم هستید و این مطلب رو می‌خونید، نظرتون رو درمورد این فعالیت‌ها بگید و از ایده‌های خودتون برامون بنویسید تا همه‌تان معلم‌ها بتونن استفاده کنن.