حتماً می‌دونید که google یکی از بهترین ابزارهاییه که ما در هر ساعتی از شبانه‌روز بهش دسترسی داریم. موتور جستجوگری که از ابزاری برای پیدا‌کردن صرفاً اطلاعات فراتر رفته و سرویس‌های مختلفی رو در اختیار ما قرار داده. یکی از پرکاربردترین اون‌ها google maps هست. ابزاری که به ما این امکان رو می‌ده تا با دسترسی به اینترنت مکانی رو که درش هستیم پیدا کنیم و بدون گم‌شدن به مقصدمون برسیم. اما واقعاً این اپ چه امکاناتی داره که می‌تونه به ما حتی در یادگیری زبان هم کمک کنه؟

جهت‌یابی

یکی از اولین قابلیت‌ها و پرکاربردترین امکانات google maps مسیریابیه. وقتی مقصدتون رو در برنامه سرچ می‌کنید براساس نوع سفرتون به نقطۀ مورد‌نظر، به شما زمان احتمالی رو اعلام می‌کنه و اگه به قسمت direction مراجعه کنید، آدرس مورد‌نظرتون رو با جزئیات مشخص می‌کنه. این اولین فرصت برای یادگیری لغات و اصطلاحات جدید برای شماست! به‌سادگی می‌تونید مثل یک دیکشنری تصویری باهاش برخورد کنید و اصطلاحاتی مثل turn left/right, head somewhere, roundabout, u turn و از این دست رو به حافظه تصویریتون بسپارید و بیشتر روی ساختارهای مختلف موقع آدرس‌دادن، که یکی از مباحث چالش‌برانگیز در یادگیری زبانه، کار کنید. برنامه حتی این امکان رو به شما می‌ده تا به صورت صوتی به جهت‌ها و دستورالعمل‌ها گوش بدید. البته تلفظ فضاها به صورت رباتیکه اما می‌تونه بهتون کمک کنه تا کمی روی مهارت شنیداریتون حتی در حالی که تلاش می‌کنید گم نشید هم کار کنید.

جهت یابی با گوگل مپس
توضیحات داخل عکس رو مطالعه کنید.

مکان‌ها و فعالیت‌ها

در قسمت بالایی نرم‌افزار، گزینه‌های رستوران، هتل، کافه و موارد دیگه وجود دارن که می‌تونید موارد بیشتری رو هم انتخاب کنید و لیست بیشتری براتون باز می‌شه. آیکون‌های ریز کنار اسامی می‌تونن به شما کمک کنن تا معنی کلمه‌ها رو حدس بزنید و این نیاز رو براتون ایجاد کنه که معنی‌ها رو سرچ کنید که در آخر بهتون در یادگیری یک مورد جدید کمک می‌کنه. خیلی اوقات برای ما پیش میاد که اسامی مکان‌های توریستی رو به انگلیسی بلد نیستیم اما اون‌ها رو به‌خوبی توی فارسی می‌شناسیم. اگه وارد قسمت attractions بشید تمام نقاط دیدنی شهر مقصدتون رو می‌بینید و اینجوری می‌تونید با اسم‌هایی که بلد بودید مطابقت بدید. این مورد بهتون کمک می‌کنه که موقع حرف‌زدن از کلمات درست در جای درست استفاده کنید. برای مثال به‌جای «برج میلاد» حتما می‌گید Milad tower. توی این قسمت عکس‌های اون محل رو می‌بینید و در زیر اون اطلاعات کوتاهی برای شما قرار داده شده. متن رو بخونید و درک مطلب خودتون رو به چالش بکشید. قطعاً کلمات جدیدی رو پیدا می‌کنید اما لازم نیست همۀ کلمات رو بلد باشید.

مکان ها و فعالیت ها در گوگل مپس
جاذبه های توریستی در گوگل مپس
توضیحات داخل عکس‌ها رو مطالعه کنید.

نقدها

یکی از بخش هایی که در کنار اطلاعات از فضاها قرار داره، نظر بقیۀ بازدید‌کننده‌ها از اون فضاست. در بخش reviews می‌تونید جملات سایر افراد رو در مورد اون فضا بخونید. این جملات به زبان انگلیسی هستن و غالباً کوتاهن. توی این بخش هم می‌تونید به تمرین درک مطلب بپردازید و حتی یک قدم جلوتر برید و بعد از دیدن فضا، توی چند جمله نظر خودتون رو اضافه کنید. خودتون هم می‌تونید یه مکان جدید رو به برنامه اضافه کنید و عکس و اطلاعاتش رو وارد کنید. با این کار فرصت جمله‌سازی و تمرین رو به خودتون می‌دید.

نقدها و نظرها در گوگل مپس
توضیحات داخل عکس رو مطالعه کنید.

اگه فکر می‌کنید تسلط بالایی به انگلیسی دارید، می‌تونید توی نظرات بقیه دنبال اشتباهات احتمالی اون‌ها بگردید و دانش خودتون رو محک بزنید.

نکاتی برای معلم‌ها

تا اینجا بیشتر برای زبان‌آموزها پیشنهاد داشتم. اما حتماً می‌دونید که این امکانات فقط در دسترس زبان‌آموزها نیست! معلم‌های زبان هم می‌تونن از قابلیت‌های این نرم‌افزار دوست‌داشتنی برای مشتاق‌کردن زبان‌آموزها استفاده کنن. مثلاً یکی از این تمرین‌ها می‌تونه این باشه که از زبان‌آموزهاتون بخواید به روش آدرس‌دادن در google maps آدرس یه لوکیشن رو به همکلاسیشون بدن.

برای بخش آموزش لغات و ساختارهایی که برای بیان نظرمون در مورد یه مطلب نیاز داریم هم می‌شه از google maps کمک گرفت.

کلمات و دسته بندی ها در گوگل مپس
توضیحات داخل عکس رو مطالعه کنید.

یه تمرین خوب دیگه می‌تونه این باشه که از زبان‌آموزها درخواست کنید که برای چند تا مکان مشخص روی گوگل که قبلاً بهشون سفر کردن، نظر بنویسن و براشون تصحیح کنید.

یه تمرین جذاب دیگه درست‌کردن مقصد سفر خیالیشون در آینده و یا گذشته‌ست با نشون‌دادن مکان‌هایی که روی google maps بازدید کردن. اینجوری می‌تونن از گرامر زمان گذشته و آینده هم استفاده کنن.

علاوه‌بر اون، با استفاده از عکس‌هایی که توی نرم‌افزار وجود داره می‌شه تمرین‌هایی برای توصیف فضا و صحبت در مورد عکس‌ها انجام داد و با این تمرین‌ها یاد بگیرن از ساختار‌های مناسب و کالوکیشن‌های مشخص استفاده کنن.

برنامه هایی که Google ارائه کرده، علاوه‌بر این که نیاز اولیۀ ما رو برطرف می‌کنن، می‌تونن در یادگیری هم بهمون کمک کنن. بعضی از موارد رو در مورد google maps اینجا با هم بررسی کردیم اما این بار که دارید از برنامه‌های دیگه استفاده می‌کنید، به این فکر کنید که چطوری می‌شه برای تمرین مهارت‌های زبانیتون از اون‌ها کمک بگیرید. یه پیشنهاد دیگه هم براتون دارم که چیزی نیست جز google assistant. همین الآن امتحانش کنید. مطمئنم که خودتون روش خوبی برای استفادۀ بهینه ازش پیدا می‌کنید.

شما از چه امکانات دیگهٔ این نرم‏‌افزار استفاده می‌کنید؟