اگه از زبان‌آموزهایی که تا به حال تو یکی از آزمون‌های بین‌المللی سنجش سطح زبان مثل آیلتس شرکت کردن یا قصد انجام این کار رو دارن بپرسیم که یادگیری کدوم مهارت از مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان از همه سخت‌تره، احتمالاً خیلی‌هاشون متفقل‌القول می‌گن رایتینگ! واقعیت اینه که درصد قابل‌توجهی از ما کمتر از هر چیز دیگه‌ای وقتمون رو صرف نوشتن می‌کنیم و راه‌های دیگه‌ی برقراری ارتباط مثل صحبت‌کردن رو به رایتینگ، این کابوس همیشگی زبان ترجیح می‌دیم. اما از اونجایی که اهمیت رایتینگ بر هیچکس پوشیده نیست و راه فراری هم ازش وجود نداره، تصمیم گرفتم توی این نوشته به معرفی یکی از بهترین و در عین حال سرگرم‌کننده‌ترین راه‌های تقویت این مهارت، یعنی ژورنال‌نویسی، و معرفی اپلیکیشن‌هایی برای این کار بپردازم. 

ژورنال‌نویسی چیه؟

به بیان ساده، به ثبت روزانه‌ی وقایع، احساسات، و مشاهدات می‌گن ژورنال‌نویسی. شاید بشه گفت ژورنال‌نویسی همون نوشتن خاطرات روزانه توی دفترچه‌ی ‌خاطراتیه که در دوران نوجوونی داشتیم و حالا شکل بزرگسالانه‌تری به خودش گرفته. یه ژورنال‌ می‌تونه در قالب پاراگراف‌های طولانی، جملات کوتاه، و یا تک‌کلمه باشه؛ به شرطی که پیوستگی این کار، یعنی ثبت حالات و وقایع شخص، به‌طور روزانه حفظ بشه. 

چطور می‌شه ژورنال‌نویسی رو اصولی انجام داد؟

برای خیلی‌ها زل‌زدن به یه صفحه‌ی تمام سفید و نداشتن جوابی برای این‌ سؤال که «بالاخره از کجا باید شروع کرد؟» حس ترسناکیه. یه جور حس Fear of blank page که شاید تو هم بهش برخورده باشی. خبر خوب اینه که اولین قانون ژورنال‌نویسی اینه که هیچ قانون و راه مشخصی برای ژورنال‌نویسی وجود نداره! می‌تونی شروع به نوشتن کنی و اجازه بدی ذهنت تو رو هر جایی که می‌خواد ببره؛ یا فکرهات رو در قالب بولت پوینت روی کاغذ بیاری؛ یا to-do list درست کنی؛ یا در کنار کلمات از یک سری sketch و doodle برای ثبت بهتر مفاهیم استفاده کنی؛ و یا هر چیزی دیگه‌ای. بله! هر چیز دیگه‌ای. چیزی که مهمه اینه که شروع به نوشتن کنی و البته به این کار ادامه بدی.
نکته‌ی مهم بعدی اینه که نوشته‌های تو الزاماً نباید ادبی باشن. یادت باشه تو صاحب اختیاری که سبک نوشتاریت رو خودت انتخاب کنی. این ژورنال ژورنال توئه، تو داری می‌نویسیش، نوشته‌ها و زندگی توئه، و به هر شکلی که تو دوست داری می‌تونه وجود داشته باشه. پس یادت نره که مهم شروع این کار و حفظ پیوستگیشه، و نه هیچ چیز دیگه‌ای.

فایده‌ی ژورنال‌نویسی چیه؟

ژورنال‌نویسی، در کنار تمام سادگی‌ای که در ظاهر داره، فواید بی‌شماری داره. می‌شه گفت فرد از اولین لحظه‌ای که شروع به نوشتن می‌کنه، قدم در مسیر خودشناسی می‌ذاره. چرا که ژورنال‌نویسی به تو این امکان رو می‌ده که بتونی با ثبت احساسات و وقایع زندگیت، با ارجاع به اون‌ها از زوایای متفاوتی بهشون نگاه کنی، اون‌ها رو طبقه‌بندی کنی، و در نهایت به برداشت مشخصی از خودت و جهان اطرافت برسی. شاید برات جالب باشه که بدونی این کار در بهبود سلامت روان هم نقش مهمی داره. مطالعات بسیاری صورت گرفته که نشون می‌ده ژورنال‌نویسی در کاهش سطح کلی اضطراب بسیار مؤثره. توی این لینک می‌تونی مقاله‌ی جامعی رو از Valeriya Safronova بخونی که در مجله‌ی تایمز در همین مورد منتشر شده. در بدبینانه‌ترین حالت، ژورنال‌ها کپسول‌های زمان باحالی هستن که تمامی لحظه‌های کلیدی و نقاط عطف زندگی تو رو در خودشون دارن. اما قصه به اینجا ختم نمی‌شه. مهم‌ترین فایده‌ای که ژورنال‌ها می‌تونن داشته باشن، همون موضوعیه که باعث شد این مطلب رو بنویسم؛ یعنی: تقویت مهارت رایتینگ.

چطور با ژورنال‌نویسی مهارت نوشتاریمون رو تقویت کنیم؟

ژورنال‌نویسی نه تنها در تقویت مهارت مشاهده‌ی محیط اطراف و ساده نگذشتن از جزئیات زندگی هرروزه بهت کمک می‌کنه، بلکه از بهترین راه‌های تقویت مهارت نوشتاریه. درواقع ژورنال‌نویسی بهت کمک می‌کنه که: ۱. قدرت تخیل و مهارت داستان‌نویسی رو در خودت تقویت کنی، و ۲. یه عادت کاری ثابت رو در خودت ایجاد کنی و متعهد بشی که به‌طور منظم انجامش بدی. به بیان ساده‌تر، ژورنال‌نویسی مداوم می‌تونه بر نوشتن اثر سرریز/spillover effect داشته باشه. به این صورت که اگرچه تمام کاری که تو انجام می‌دی ژورنال‌نویسی و یا ثبت خاطراته، اما اثر این تمرین مکرر و مداوم رو در متمرکز و منظم‌تر‌شدن نوشته‌های غیرژورنالیت هم ببینی. 

توصیه‌هایی برای شروع

شروع به نوشتن کن! این جواب به‌نظر خیلی ساده و پیش‌پاافتاده‌ست اما تنها جواب درسته. واقعیت اینه که نوشتن با هر چه بیشتر نوشتن آسون‌تر می‌شه. برای همین توصیه می‌شه از هر فرصتی برای این کار استفاده کنی.

هرروز بنویس.

برای شروع ژورنال‌نویسی منتظر یه خبر جدید یا اتفاق هیجان‌انگیز نباش! ذات ژورنال‌نویسی با توجه به وقایع تکراری، روزمره، و یا سطحی زندگی همراهه. پس اگه خسته‌ای یا حوصله‌ت سر رفته، سریال جدیدی رو شروع کردی یا قراره با دوستانت سینما بری، مهمونی‌ای دعوتی یا برنامه‌ی سفر داری، باید اتاقت رو مرتب کنی یا کلی کار نکرده داری، یا هر اتفاق ساده‌ی معمولی دیگه، این‌ها همه و همه می‌تونن بهترین بهانه برای شروع باشن.

از سطح زبانت غافل نشو!

اگه فکر می‌کنی سطح زبان نسبتاً خوب و بالایی داری، به همین اکتفا نکن و خودت رو به چالش بکش. سراغ ساختارها و لغات جدید و پیچیده‌تر برو و پیش از استفاده از اون‌ها راجع‌بهشون سرچ کن. می‌تونی ژورنال‌ها یا وبلاگ‌های عمومی افراد رو بخونی و از اون‌ها ایده‌های الهام‌بخش بگیری.
اما اگر به تازگی شروع به یادگیری زبان کردی و تو سطوح ابتدایی هستی، ساختارهای آشنایی رو که کامل یادگرفتی تا جایی که می‌تونی در انواع شرایط به کار ببر و این کار رو اون‌قدر تکرار کن تا به تسلط نسبی برسی.

ژورنالت رو همه جا با خودت داشته باش!

روند زندگی گاهی وقت‌ها اونقدر سریع پیش می‌ره و برنامه‌های ما به قدری زیاد می‌شه که ممکنه دیگه «نوشتن» مشغله و دغدغه‌ی اصلیمون نباشه. کاملاً طبیعیه که دیگه زمانی برای این کار نداشته باشیم و یا حتی بالکل فراموشش کنیم. همیشه در دسترس‌بودن ژورنالمون باعث می‌شه بتونیم از پس این بهونه‌ها بر بیایم و عادتمون رو به‌هم نزنیم. البته ممکنه به هر دلیلی نتونیم دفترمون رو همه جا با خودمون داشته باشیم. به همین خاطره که می‌خوام برای بخش پایانی این نوشته به معرفی مناسب‌ترین اپ‌های ژورنال‌نویسی بپردازم.

اپ های رایتینگ

Reflectly

اپلیکیشن Reflectly توی ژورنال‌نویسی حرف اول رو می‌زنه و می‌شه مثل بهترین دوستت. با وارد‌کردن افکار و احساساتت این امکان رو بهش می‌دی که الگوی خلق‌وخوی تو رو تشخیص بده. یه امکان جذاب دیگهٔ این اپلیکیشن اینه که هرچه بیشتر ازش استفاده کنی و از خودت و حالاتت توش بنویسی، جملات انگیزشی و تأکیدی بیشتری بهت نشون می‌ده که بر اساس تمام اون مواردی که نوشتی شخصی‌سازی می‌شن.

Reflectly

Diaro 

اپلیکیشن Diaro یه اپلیکیشن با چند کاربرد متنوع و جذابه که هم برای ژورنال‌نویسی طراحی شده و هم برای نوشتن یادداشت. این اپلیکیشن هم مثل Reflectly قابلیت mood tracking داره و مودت رو تشخیص می‌ده. برای تنظیم برنامه‌ها و فعالیت‌ها و قرارومدارهات هم می‌تونی بهش اعتماد کنی و ازش کمک بگیری. توی این اپلیکیشن می‌تونی به ژورنال روزانه‌ت نظم بدی و خاطرات شخصیت رو برای همیشه اونجا نگه‌داری.

Diaro

Daylio 

اگه هنوز نتونستی خودت رو به نوشتن به‌صورت روزانه عادت بدی، اپلیکیشن Daylio بهت کمک می‌کنه یه ژورنال شخصی برای خودت داشته باشی بدون اینکه لازم باشه چیزی بنویسی. این اپلیکیشن با ظاهری زیبا و کاربری ساده طراحی شده و با بهره‌گیری از قابلیت mood tracking و امکانات دیگه توی هر مرحله ازت می‌خواد که حالات و فعالیت‌های روزانه‌ت رو ثبت کنی و با چندتا قدم ساده انگلیسی تمرین کنی. این اپلیکیشن می‌تونه برای زبان‌آموزهای سطوح پایین‌تر خیلی مفید باشه چون توی هر مرحله کلمات و فعالیت‌های مشخصی براشون تکرار می‌شه.

Daylio

Day One

این اپلیکیشن فوق‌العاده هم مثل اپلیکیشن‌های قبلی قابلیت‌های متنوعی داره؛ مثلاً هم می‌تونه تقویمت باشه، هم دفترچهٔ خاطرات روزانه و هم دفترچهٔ سفرت! تا حالا به ثبت خاطرات سفرهایی که رفتی فکر کردی؟! می‌تونی ثبت این بخش از خاطراتت رو توی اپلیکیشن Day One تجربه کنی.

Day One

علاوه‌بر این چهار تا اپلیکیشن، اسم چندتا اپلیکیشن دیگه رو هم در ادامه برات نوشتم که می‌تونی برای ژورنال‌نویسی و تمرین رایتینگ ازشون استفاده کنی.

Happyfeed 
Propmted Journal App
My Diary 
Five Minute Journal App

حالا نوبت توئه که به این سؤال من جواب بدی: اگه قبلاً تجربهٔ ژورنال‌نویسی داری، برام کامنت بذار و بگو فکر می‌کنی تجربهٔ نوشتن توی یه دفترچه با خودکار و مداد، با تجربهٔ ثبت مود و نوشتن اتفاقات روزت در یه اپلیکیشن چقدر فرق داره؟