حتماً این جمله رو از معلم‌های زبان یا کسایی که انگلیسی رو در حد قابل قبولی بلدن و خوب صحبت می‌کنن شنیدید که می‌گن «برای اینکه انگلیسی رو بهتر یاد بگیری، باید یاد بگیری انگلیسی فکر کنی!». سؤالی که اینجا مطرح می‌شه اینه که چطوری باید این کار رو انجام بدیم؟ آیا روش مشخصی برای انجام این تمرین وجود داره؟ جواب من به این سؤال اینه که: بله! نکاتی وجود داره که به کمک اونها یاد می‌گیریم چطوری انگلیسی فکر کنیم.
من المیرا هستم و قراره توی این پست به این سؤال پرتکرار شما زبان‌آموزها پاسخ بدم و بهتون یاد بدم که چطوری انگلیسی فکر کنید.

.Name objects around you in English

اشیای اطرافتون رو به انگلیسی نام ببرید. همین حالا هرجا که هستید، دور و برتون رو نگاه کنید و ببینید معادل انگلیسی چندتا از اشیا اطرافتون رو بلدید. با خودتون این کلمات رو مرور کنید و کلمات رو بلند بلند تکرار کنید. برای تمرین بیشتر، تلفظ کلماتی رو که یادتون رفته توی دیکشنری سرچ کنید و مرور کنید.

.Think in simple sentences

با جملات ساده شروع کنید. مثلاً سعی کنید این جمله (……..I’m) رو با عبارت‌های مختلف در مورد خودتون کامل کنید. مثلاً:

I’m a housewife.
I’m at home.
I’m going to the dentist tomorrow.

یا حتی در مورد همون اشیای دور و برتون جملات ساده بسازید. مثلاً:

This chair is comfy.
That dress is beautiful.

.Use an English-only dictionary

از دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید و مثال‌ها رو بخونید. توی لیست زیر چهار تا از بهترین دیکشنری‌ها رو به‌همراه لینکشون براتون گذاشتم که می‌تونید همیشه ازشون استفاده کنید.

Cambridge Dictionary
Oxford Learner’s Dictionaries
Longman Dictionary

.Learn vocabulary in phrases, not single words

به‌جای این‌که کلمه به کلمه انگلیسی یاد بگیرید، عبارت یاد بگیرید. مثلاً اگر جملهٔ That’s a brilliant idea رو جایی می‌بینید، فقط کلمهٔ brilliant رو حفظ نکنید، به جاش brilliant idea رو به خاطر بسپرید.

.Have small conversations with yourself in English

با خودتون مکالمات کوتاه انگلیسی داشته باشید. حتی در حد ۵ دقیقه در روز. اگه فضای شخصی خودتون رو دارید، حتماً جملات رو بلند بلند با خودتون تکرار کنید.

.Do your everyday life things in English

حداقل روزی یک کار روزمره رو به انگلیسی انجام بدید. مثلاً اگر لیست کار روزانه و یا لیست خرید می‌نویسید، اون رو به انگلیسی بنویسید. یه روش خوب دیگه اینه که زبان گوشیتون رو انگلیسی کنید.
اگر دارید خونه‌تون رو تمیز می‌کنید یا دارید برای کلاستون آماده می‌شید، توی سرتون اون رو شرح بدید و سعی کنید تا جایی که می‌تونید جملات رو به انگلیسی بسازید. مثلاً:

I’m putting on my shoes.
I’m doing the dishes and listening to music.

.Recap your day in English

خلاصهٔ اتفاقات روزتون رو برای خودتون قبل از خواب بازگو کنید. به این فکر نکنید که کارهای روزانه‌تون تکراریه و مرور اینها بهتون کمکی نمی‌کنه. به تأثیر این کار فکر کنید و هرشب چند دقیقه رو بهش اختصاص بدید.

.Keep a journal

خاطره‌نویسی کنید. نوشتن خاطرات روزانه یا ژورنال‌نویسی هم از اون تمرین‌هاییه که در درازمدت بهتون خیلی کمک می‌کنه. حتی اپلیکیشن‌هایی هم برای این کار وجود داره که این تمرین رو براتون راحت‌تر و جذاب‌تر می‌کنه. اگه دوست دارید در این مورد بیشتر بدونید، مطلب فاطمه رو حتماً اطلاعه کنید. فاطمه توی این پست این موضوع رو معرفی کرده و اپلیکیشن‌های خوبی رو هم پیشنهاد داده.

.Keep track so you’re doing it every day

کارهایی رو که انجام می‌دید ثبت کنید. مثلاً بنویسید امروز to-do-list ام رو به انگلیسی نوشتم. اینطوری انگیزه‌تون حفظ می‌شه.

این روش‌ها رو بلد بودید؟ کدوم یک از این روش‌ها براتون جذاب‌تر بودن؟
کامنت بذارید و از تجربهٔ خودتون برام بنویسید. فکر می‌کنید این نکات چقدر می‌تونن بهتون کمک کنن؟