اگه به کتاب داستان خوندن علاقه داری و نمیدونی چطوری از این طریق میشه زبان انگلیسیت رو تقویت کرد، این متن رو تا آخر بخون.

کتاب های Oxford Bookworms بهترین کتابهای داستان برای زبان‌آموزا هستن. این کتابها شامل شش پایه‌ان همراه با سی‌دی. یعنی علاوه براینکه مهارت خوندنت رو تقویت میکنی، میتونی مهارت شنیداریت هم تقویت کنی، تازه یک مهارت دیگه هم میشه با خوندن این داستان‌های جذاب تقویت کرد که می‌خوام بهت یاد بدم.

The art of reading books

اولین قدم اینه که یک داستانی رو انتخاب کنی که مناسب سطحت باشه. پشت کتاب‌ها، پایه‌ها رو که از استارتر تا پایه ۶ یعنی برای لول‌های اینترمدیت به بالا هست رو نوشته.

دومین قدم اینه که باید موضوع کتاب رو دوست داشته باشی، برای این کار میتونی از پشت جلد کتاب که همیشه چند خطی از داستان رو نوشته، متوجه بشی که آیا به این ژانر علاقه داری یا نه ؟

حالا اینجاست که کار اصلیمون شروع میشه. اگه قرار باشه کتاب رو همراه با سی‌دی یا همون فایل صوتیش بخونی، بهتره که اول چند بار به فایل صوتی فصل اول گوش بدی. انقدری که کلیت داستان رو متوجه بشی. بعد کتاب رو باز کن و خودت شروع کن به خوندن و بعد برای آخرین بار فایل صوتی رو پلی کن و نگاهت به کتاب باشه. اینجوری میتونی تلفظ درست کلمه‌ها رو هم متوجه بشی و یاد بگیری.

انقدر باید به فایل صوتی گوش بدی یا خودت فصل اول رو بخونی که یه جورایی فصل اول رو از بر حفظ بشی.

حالا وقتشه که یک ورق و خودکار بیاری و یا از لپ‌تاپت ورد رو باز کنی و خلاصه‌ی فصل اول رو بنویسی.

خلاصه نویسی یعنی چی ؟ یعنی یه چیز کلی از اینجای داستان رو که فهمیدی. ما اینجا نیازی به جزییات نداریم، فقط اتفاق‌ها و جمله‌های مهم داستان رو باید بنویسی . شاید الان بگی این کار خیلی سختیه! نه، اصلا اینجوری نیست، من که نگفتم از خودت جمله بنویس. به کمک کتاب اون جمله‌هایی که مهمن و به داستان لطمه نمیزنن رو بنویس. یعنی دقیقا جمله‌های مهم اون فصل رو از روی خود کتاب بنویس.

Even my dinosaur reads books

در آخر تو قراره خلاصه‌ای که خودت نوشتی رو چند بار بخونی، انقدری که بتونی از حفظ برای دوستت، خواهرت یا… تعریفش کنی. کسی رو نداری ؟ اشکال نداره. صدای خودت رو موقع تعریف کردن خلاصه‌ی داستان ضبط کن و بعد گوش بده ببین چی رو اشتباه گفتی؟ تلفظ کدوم کلمه شبیه اون چیزی نیست که توی فایل صوتی بوده؟

اینجوری تو روی مهارت اسپیکینگت هم کار کردی. به همین راحتی! تازه بهت نگفتم که کتاب خوندن حتی می‌تونه روی مهارت نوشتاریت هم تاثیر بذاره! بله، خلاصه که داستان خوندن رو جدی بگیر، ازش لذت ببر و در عین لذت بردن زبان انگلیسیت هم تقویت کن.

Stage:4

راستی کتاب داستان زبان انگلیسیه مورد علاقه‌ات رو توی کامنتها معرفی کن.