بذارید همین اول کاری بهتون بگم که اگه قصد دارید اینجوری زبانتون رو تقویت کنید باید آدم خیلی صبوری باشید و پیشنهاد من اینه که با سریال این کارو انجام بدین نه فیلم. علتش چیه؟ بخاطر اینه که سریال ادامه داره و شما روزها میتونید باهاش درگیر باشید. اینجوری شخصیت آدمهای سریال رو میشناسید و با لهجه و مدل حرف زدنشون آشنا میشید. مثلا شاید چند قسمت اول براتون سخت باشه اما همین که عادت کنید دیگه بهتر میتونید متوجه صحبت کردنشون بشید.

اولین قدم اینه که سریالی رو انتخاب کنید که مناسب سطح شماست.

دوم اینکه یک قلم و کاغذ  بردارید و یا میتونید از اپلیکشن های مختلف توی گوشیتون برای نوت برداری استفاده کنید مثل google keep.

یک اپیزود رو بدون زیرنویس پلی کنید، و یا اصلا میتونید برای شروع فقط ۱۵ دقیقه از یک اپیزود رو ببینید. شاید اگه یهو یک اپیزود رو کامل پلی کنید و برای اولین بار چیز زیادی ازش نفهمید نا امید بشید و کلا بیخیال دیدنش بشید. پس بهتره با همون پونزده دقیقه دیدن شروع کنید.

بعد از یک بار نگاه کردن ببینید چقدر از داستان رو متوجه شدین؟ دوباره همون ۱۵ دقیقه رو باز هم بدون زیرنویس پلی کنید.. این بار بیشتر گوش بدین و ببینید چه جمله‌ها و کلماتی رو متوجه میشید و حتی میتونید بنویسید؟ 

در حین دیدن سریال اگه می‌تونید یادداشت بردارید.

بار سوم با زیرنویس انگلیسی امتحان کنید و سعی کنید کلماتی که براتون جدید هستن رو یادداشت کنید، همراه با جمله‌هاشون. این خیلی مهمه که کلمات رو تنها یاد نگیرید بلکه توی متن یادشون بگیرید.  مثلا اگه توی سریال یکی داره میگه  

My friend is brutally honest.

و کلمه ی brutally  براتون نا آشناست . فقط به نوشتن همون یه کلمه قانع نباشید . بهتره که کل جمله رو یادداشت کنید و یا فقط brutally honest رو بنویسید چون یک کالوکیشن خیلی خوبیه و اینجوری یاد میگیرید که از این ها با هم استفاده کنید.

یادتون باشه که قبل از اینکه معنی کلمات نا آشنا رو در دیکشنری چک کنید ببینید بنظرتون این کلمه در این جمله چه معنی ای داره؟ آیا میتونید حدس بزنید؟ سعی کنید حتما اول این کارو کنید.

حالا ازتون میخوام که برای بار چهارم اپیزود رو پلی کنید، همراه با زیرنویس انگلیسی، این بار برای اینکه روی تلفظتون کار کنید باید بعد از جمله‌هایی که جدیدن پاز کنید و همونطور که بازیگر داره حرف میزنه تکرار کنید، سعی کنید همه چی رو تقلید کنید ازش… این کار خیلی برای خوب شدن تلفظ و همینطور مکالمه‌تون موثره. حتی ممکنه انقدر که اون جمله ها رو تکرار میکنید حفظشون هم بشید. چرا که نه؟

حتما یادداشت‌هاتون رو مرتب کنید که بعدا پیدا کردنشون براتون راحت باشه.

بذارید این آخر کاری یه چیز دیگه ای رو هم بهتون بگم، خیلی وقتا شاید واقعا حوصله این کارو نداشته باشید و براتون خسته کننده شه، قبول دارم. من هم نگفتم که همه ی سریال رو به این شیوه ببینید. میتونید مثلا اگه یک سریالی 45 دقیقه داره فقط بیست دقیقه اش رو به این روش کار کنید. فقط نا امید نشید و برید جلو و بدونید که خیلی ها با دیدن همین سریال ها زبان انگلیسیشون رو خیلی خوب کردن.

توی کامنت‌ها لطفا اگه سریال خوبی می‌شناسید معرفی کنید و یا اگه روش دیگه‌ای برای یادگرفتن همراه با فیلم یا سریال استفاده می‌کنید که موثره با ما اشتراک بذارید.