قبل از اینکه بازی رو انجام داده باشید، احتمالاً تصاویر مربعی ۵*۶ رو در شبکه‌های اجتماعی مثل توئیتر دیدید که به رنگ‌های خاکستری، زرد و سبز نمایش داده می‌شن. هر شبکه از این مربع‌ها هم دارای الگوی متفاوتی از اون سه رنگ هستن که احتمالاً اولش مرموز به نظرتون می‌رسیدند. بعضی از کاربرها هم تصویری از شبکه‌های خودشون رو به اشتراک می‌ذاشتن و به‌نظر می‌اومد که به نتایج افتخار می کردند، در‌حالی‌که افراد دیگه از خودشون ناامید شده بودند. کسانی که این بازی رو انجام دادن، حتماً این سؤال رو از خودشون پرسیدن که: چرا نمی‌تونیم دربرابر بازی Wordle مقاومت کنیم؟

داستان Wordle از کجا شروع شد؟

Wordle، یه بازی مرورگر وبه که هر روز با یک پازل کلمۀ جدید به‌روزرسانی می‌شه، و یک وب‌سایت مینیمالیستی داره – بدون تبلیغات یا آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی – و البته یک URL بدقواره.

در نوامبر ٢٠٢١، این بازی ٩٠ بازیکن داشته و طبق آمار تا ماه ژانویه بیش‌تر از دو میلیون بازیکن جذب کرده! این بازی چیز جدیدی رو ارائه می‌ده که همۀ بازیکنان می‌تونن همزمان تجربه‌ش کنن.

بازی Wordle رو یه مهندس نرم‌افزار به نام Josh Wardle (نکته‌ش رو گرفتید؟) در اواخر سال ٢٠٢١ به‌عنوان هدیه به پارتنرش، Palak Shah ساخت. داستان از این قرار بوده که اوایل همه‌گیری ویروس کرونا، این زوج طرفدار بازی‌های آنلاینی شدن که توسط تایمز ساخته شده بودن، مثل Spelling Bee، یه مدل پازل آناگرام روزانه و جدول کلمات متقاطع در روزنامه‌ها. اینجوری بوده که ایدۀ خلق این بازی به ذهن Josh رسیده. 

چطوری باید بازی کنیم؟

داستان Wordle با جدول کلمات متقاطع فرق داره، چون هیچ سرنخ یا حرفی برای شروع بازی نداره. بازیکنان یه کلمۀ پنج حرفی اولیه رو حدس می‌زنن که پنج مربع بالای شبکه رو پر می‌کنه. اینجاست که رنگ مربع‌ها تغییر می‌کنه و براساس این رنگ‌هاست که بازیکن‌ها متوجه می‌شن کدوم حروف در جای درست قرار گرفتن (به رنگ سبز)، کدوم حروف درست هستن اما در جای غلط قرار گرفتن (به رنگ زرد)، و کدوم حروف توی اون کلمه نیستن (به رنگ خاکستری). نکتۀ جالب کدگذاری رنگ‌ها اینه که یه یادآوری بوده از بوردگیم Mastermind در سال ١٩٧٠. در مجموع شما شش بار فرصت دارید تا کلمۀ درست رو حدس بزنید.

در بازی Wordle، شما به‌عنوان بازیکن بدون هیچ راهنمایی شروع می‌کنید و کلمۀ اول رو کم‌و‌بیش به‌صورت تصادفی انتخاب می‌کنید. بعد، همینطور که حروف صحیح رو شناسایی می‌کنید، یه استراتژی شکل می‌گیره و ادامه می‌دید. این احتمال وجود داره که در اولین حدستون پنج‌تا رنگ سبز بگیرید و برنده بشید، یا در انتها، با وجود داشتن مربع‌های سبز توی ردیف پنجم، بازهم در ردیف ششم به جواب نرسید.

مگه این بازی چه فرقی با بقیۀ بازی‌ها داره؟

توی یه مقاله در سایت cnet نوشته شده که:

“That popularity may sound perplexing, but there are a few tiny details that have resulted in everyone going absolutely bonkers for it.”

«دلیل معروف‌شدن این بازی ممکنه براتون گیج‌کننده باشه، اما جزئیات ریزی هستن که باعث شدن همه براش سر‌و‌دست بشکونن

حالا این جزئیات ریزی که از نظر ما پنهون شدن چی هستن؟

هرروز فقط یک معما برای حل‌کردن داریم! همین موضوع به جذابیتش اضافه می‌کنه و باعث می‌شه تمام تلاشتون رو بکنید که حدس اشتباه نزنید، چون برای حدس کلمۀ بعدی باید تا روز بعد صبر کنید.

همه هم‌زمان دارن دنبال یک کلمۀ واحد می‌گردن! این نکته خیلی مهمه چون امکان لو‌رفتن کلمۀ اون روز رو بالا می‌بره و همه می‌تونن به دوستان و همکارانشون کلمۀ روز رو لو بدن، در‌حالی‌که توی نتایجی که افراد از بازیشون در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنن بیشتر این جمله‌ها به چشم می‌خوره:

Today’s was tough! (کلمۀ امروز سخت بود)

How did you get on? (تو چطور پیش رفتی؟)

Did you get it? (تونستی درست حدس بزنی؟)

به‌راحتی می‌شه نتیجه رو منتشر کرد. البته تصویری که نمایش داده می‌شه اصلاً قرار نیست کلمه رو لو بده و فقط نشون می‌ده که اون بازیکن موفق عمل کرده یا نه، و توی حدس چندم به کلمۀ روز رسیده. [قاعدتاً از یه جایی به بعد، می‌تونه تبدیل بشه به داستان رقابت سر این موضوع که کی از همه باهوش‌تره و با تعداد حدس‌های کمتری نسبت به بقیه تونسته به جواب برسه و درنتیجه همه تشویق می‌شن تا نتایج تلاششون رو برای هر بازی به اشتراک بذارن.]

یه راهکار برای گرفتن نتیجۀ بهتر از بازی

با محبوب‌شدن این بازی در شبکه‌های اجتماعی، خیلی از کاربرها سعی کردن این بازی رو تحلیل کنن و در شبکه‌های اجتماعی هم شروع کردن به بحث و گفتن نظرات و استراتژی‌های شخصیشون. از این بین، پیشنهاد یکی از طرفداران این بازی این بوده که بهتره همیشه با کلمۀ Adieu شروع کنید چون حروف مصوت بیشتری داره. این کاربر گفته که بازی رو با این فرض شروع می‌کنه که کلمه از الگویی از همخوان‌ها و مصوت‌های متناوب پیروی می‌کنه. با این حال، اینها هیچ‌کدوم با قطعیت شما رو به جواب نمی‌رسونن و راه درستی برای بازی Wordle وجود نداره. فقط به روش خودتون بازی کنید!

شما این بازی رو امتحان کردید؟ تحلیلتون از این بازی چیه؟ تونستید به یه استراتژی شخصی برای حدس کلمات برسید؟ 🎯 برامون از تجربۀ خودتون بنویسید و اگه دوست داشتید این مطلب رو با دوستانتون در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بذارید. 😊📣