‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌‌

توی خونه چطوری زبان بخونیم؟

از چه منابعی استفاده کنیم؟

این موضوع پادکستی بود که چند وقت پیش با تیم لینگمی درست کردیم. به اسم منابع خودآموزی، پس قبل از خوندن این متن ازت میخوام که اول به این پادکست گوش بدی و بعد اینجا رو بخونی.

توی این پادکست کورس‌بوک‌ها و کتاب‌هایی رو معرفی کردیم که خودت می‌تونی تو خونه به راحتی باهاشون زبان یاد بگیری و روی چهار تا مهارت یعنی listening, speaking, writing و reading کار کنی. امروز علاوه بر معرفی کردن اون منابع می‌خوام بهت کتاب‌های بیشتری رو معرفی کنم و شک ندارم که حتما ازشون خوشت میاد و خیلی بهت در یادگیری زبان کمک می‌کنن.

‌‌ ‌‌ ‌‌‌ ‌‌

Touchstone

این مجموعه کتاب‌ها که شامل چهار سطح هستن نسبت به کورس‌بوک‌های دیگه کتاب‌های آسون‌تری هستن برای همین نسبت به سطحی که دارید از مبتدی، متوسط تا پیشرفته می‌تونید ازشون استفاده کنید. یه چیزی که خیلی در این کتاب به چشم میاد اینه که قواعد دستوری، خیلی ساده و کاربردی آموزش داده شدن برای همین یادگیری رو آسون میکنه.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌‌‌ ‌‌

American English File

این مجموعه از کورس‌بوک‌ها از Starter شروع میشن و تا سطح پنج ادامه دارن. من خودم به شخصه این کتاب‌ها رو خیلی دوست دارم. این مجموعه روی قواعد ،ساختار لغات و تلفظ صحیح کلمات و جملات تاکید زیادی داره و در کل مجموعه‌ی خوبیه.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌

حالا میرسیم به کتابهایی که هر کدوم جدا میتونه برای تقویت مهارت زبانی بهت کمک کنن.

‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌

Oxford Word Skills

این مجموعه شامل سه تا سطحه و برای مکالمه و یادگیری لغت خیلی بهت کمک میکنه. این کتاب  یه جورایی مکمل کورس‌بوک‌هایه که بهت معرفی کردیم. اصلا لازم نیست که این کتاب رو به ترتیب درس‌ها بخونی و بری جلو. به جاش می‌تونی مثلا بری سراغ درس 10 رو بخونی ، چون هر درس این کتاب در مورد یک موضوع کاربردیه و مرتبط بهم نیستن.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

Idioms and Phrasal Verbs

کتاب  اصطلاحات و عبارات ، جزئی از مجموعه کتاب‌های فوق‌العاده آکسفور ورد اسکیله . این کتاب‌ها بهت کمک میکنن که به بهترین شکل از اصطلاحات و لغات روزمره و رسمی استفاده کنی و در دو سطح متوسط و پیشرفته موجودن.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌ ‌

Key Words for Fluency

یک مجموعه لغت دیگه که شامل سه تا سطح هستن و برای تقویت کالوکیشن‌ها یا لغاتی که با هم میان خیلی می‌تونن کمک کنن و جزو کتاب‌های خیلی محبوب هستن.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

Vocabulary by Longman

این کتاب که سه تا سطح داره لغات رو به انگلیسی آمریکایی آموزش میده که البته یکم قدیمی شده. هر سطح از این مجموعه دارای بیش از 1500 واژه است.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌ ‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌

Oxford Practice Grammar

برای یادگیری گرامر انگلیسی این مجموعه کتاب تمرین های خیلی خوبی داره. که شامل سطح ابتدایی (Basic)، متوسطه (Intermediate) و پیشرفته‌ (Advanced) هستن. اول هر درس گرامر رو برات توضیح داده و بعد ازت می‌خواد که بعد ازیادگیری، تمرین‌ها رو با دقت حل کنی. در آخر هم می‌تونی جواب سوال‌ها رو با پاسخنامه چک کنی.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌

Betty Azar

فرق این کتاب گرامر با کتاب قبلی اینه که این کتاب قواعد دستور آمریکایی رو بهمون یاد می‌ده. برای کسایی که نمی‌دونن باید بگم که دستور زبان انگلیسی با آمریکایی یه فرق‌های کوچیکی داره که توی این کتاب‌های گرامر می‌تونی ببینی.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌

Steps to Understanding

این کتاب‌ها که دارای چهارسطح هستن شامل داستان‌هایی‌ان که برای تقویت مهارت درک مطلب یعنی همون reading مناسبن. حتی می‌تونی با این کتاب‌ها مهارت شنیداریت رو هم تقویت کنی. روش درست خوندن این کتاب اینجوریه که اول هر داستان تو باید به فایل صوتی گوش بدی و بعد بخونیش و در آخر سوال‌هایی ازت پرسیده شده که باید بر اساس اون داستان به سوال‌ها جواب بدی.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

.

‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌‌ ‌‌

Tactics for Listening

این مجموعه سه جلدی خیلی میتونه به مهارت شنیداریت  کمک کنه. این کتاب درست مثل کتاب Oxford Word Skills  هر درسش در مورد یک موضوع کاربردیه و  برای حل کردن تمرین‌های هر درس باید به فایل صوتی گوش بدی. خوبی این کتاب اینه که زبان انگلیسی در زندگی روزمره رو بهت آموزش میده.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌

Longman Academic Series

برای مهارت نوشتن این سری از کتاب‌های لانگمن عالی هستن که  در پنج سطح از سطوح مقدماتی تا پیشرفته به سوالات رایتینگ زبان آموزها جواب میدن و هر درس شامل مدل‌های متنوعی از رایتینگ آکادمیه و برای همین می‌تونن  برای زبان آموزانی که می‌خوان آزمون تافل و یا آیلتس بدن هم مناسب باشه.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌ ‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌

The Elements of Style

یه کتاب خیلی خوب دیگه برای تقویت رایتینگ  که بهت در زمینه گرامر، علامت‌گذاری و ساختاری که برای نوشن بهش نیاز داری کمک می‌کنه و به شدت به کسایی که میخوان آزمون آیلتس، تافل و PTE بدن توصیه میشه.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌ ‌ ‌‌ ‌‌ ‌‌‌ ‌‌ ‌

1000 Collocations in 10 Minutes a Day

بهترین کتاب برای کسایی که سطحشون متوسط رو به بالاست. این کتاب بهت تمام کالوکیشن‌های کاربری و مفید برای اسپیکینگ وهمینطوررایتینگ رو خیلی قشنگ آموزش داده. در ضمن میتونی پی‌دی‌افش رو از همین وبلاگ لینگمی ازاین لینک دانلود کنی و ازش لذت ببری.

منابع جامع خودآموزی انگلیسی

‌ ‌‌‌ ‌‌‌ ‌‌ ‌‌‌‌

در آخر باید بگم که منابع زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی هستن اما من سعی کردم اونایی که واقعا کاربردی و مفید هستن رو بهت معرفی کنم. اگه کتاب‌های دیگه‌ای می‌شناسی که به پروسه‌ی یادگیری زبانت کمک کردن ممنون می‌شم تو قسمت کامنت‌ها معرفیشون کنی.