اگه نگاهی به صفحات اینستاگرام و سایت‌های مختلف بندازید، با انبوهی از منابع مواجه می‌شید که برای زبان‌آموزها معرفی شدن اما دسته‌بندی مشخصی ندارن. شاید حتی خیلی وقت‌ها منابعی برای یه ردهٔ سنی مشخص معرفی بشن که خیلی براشون جذاب یا مفید نباشن. به نظر من، بین رده‌های سنی مختلف، باید به منابع آموزشی موردنیاز نوجوون‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا به کمک اونها به یادگیری زبان انگلیسی تشویق بشن. برای همین تصمیم گرفتم توی این مطلب به‌صورت ویژه به منابع برتر زبان‌آموزی برای نوجوانان بپردازم. مطالعهٔ این مطلب رو به معلم‌ها، نوجوون‌ها و والدینشون توصیه می‌کنم.

موسیقی

علاقهٔ نسل جدید به موسیقی می‌تونه وسیله و نیروی محرک خوبی باشه تا نوجوون‌ها به یادگیری زبان علاقه‌مند بشن. اما این روش برای یادگیری مثل شمشیر دو لبه‌ست؛ می‌تونه مفید باشه، اما اگه تنها منبع یادگیری باشه، باعث می‌شه زبان‌آموزها در معرض ساختارها و تلفظ‌های اشتباه قرار بگیرن. 

برای انتخاب موزیک چه نکاتی رو باید درنظر بگیریم؟

برای انتخاب آهنگ‌ها به جنبهٔ آموزشیشون توجه بیشتری داشته باشیم.
برای شروع، بهتره که سراغ آهنگ‌های سبک پاپ یا کانتری بریم که موضوعات ساده‌تری دارن و برای سطوح پایین‌تر هم مناسبن.
(به‌عنوان معلم) به زبان‌آموزهای نوجوان یادآوری کنیم که طبیعیه گاهی ساختار جملات یا کاربرد کلمات در متن آهنگ‌ها تغییر کنه. 

اپلیکیشن‌های مختلفی هستن که متن آهنگ‌ها (Lyrics) رو در اختیارتون قرار می‌دن و کارتون رو راحت‌تر می‌کنن. در ادامه لیستی از این اپلیکیشن‌ها رو بهتون معرفی کردم که برای اندروید و iOS قابل استفاده هستن.

اپلیکیشن‌های پیشنهاد من برای پیداکردن متن آهنگ‌ها:

Genius
SoundHound
Musixmatch
QuickLyric
Lyrics Library
Learn Languages with Music
Lyrics Mania
ALSong

کتاب‌های آموزشی

کتاب‌ها باید با وسواس خاصی انتخاب بشن و به موضوعات موردعلاقهٔ نوجوون‌ها و دغدغه‌هاشون بپردازن. ممکنه بعضی از نوجوون‌ها ارتباط زیادی با کتاب‌های آموزشی برقرار نکنن. پس به‌عنوان معلم، باید با توجه به روحیاتشون منابع مناسب رو برای هر گروه انتخاب کنیم. بعضی از این کتاب‌ها برای ابتدای دوران نوجوانی و برخی دیگه برای سنین بالاتر مناسبن.

درحال حاضر توی اکثر مؤسسات از مجموعه کتاب‌های Projects, Teen 2 Teen و Solutions استفاده می‌شه. اما انتشارات معتبری مثل مک‌میلان و پیرسون هم مجموعه کتاب‌های مفیدی رو ارائه می‌کنن که می‌تونید با مراجعه به سایتشون اطلاعات بیشتری دربارهٔ کتاب‌ها به‌دست بیارید. در هر دو سایت می‌تونید چند صفحه از کتاب‌ها رو دانلود کنید و نگاهی بهشون بندازید.

انتشارات مک‌میلان کتاب‌های متنوعی ارائه کرده که کمتر در بین معلم‌ها و یا مؤسسات ایرانی طرفدار دارن. لیستی از عنوان این کتاب‌ها رو در ادامه براتون نوشتم. اگه معلم هستید، می‌تونید از این منابع برای تدریس به نوجوون‌ها استفاده کنید.

Get involved
Gateway
Optimise
Go Beyond
Motivate!
English World

انتشارات Pearson هم چند کتاب جدید و جذاب ارائه کرده که می‌تونن برای نوجوون‌ها مناسب باشن. 

Impact issues
Firsthand
Wider World

کتاب‌های داستان

یکی دیگه از منابع مفید برای اهل مطالعه، کتاب‌های داستانی سطح‌بندی‌شده هستن که بیشترشون فایل‌های صوتی دارن تا در کنار یادگیری، لذت بیشتری از داستان ببرید. کتاب‌های سطح‌بندی‌شده رو می‌تونید از سایت پنگوئن دانلود کنید

کتاب‌های comic می‌تونن به خاطر موضوع و داشتن تصاویر جذاب، لغات جدید رو در قالب مکالمه‌هایی که در طول داستان بین شخصیت‌ها شکل می‌گیره، به زبان‌آموزها آموزش بدن. کتاب‌های سوپرقهرمان‌ها و تن‌تن از این دسته کتاب‌ها هستن.

دستهٔ سوم هم کتاب‌هایی هستن که که فیلم یا  کارتونشون رو دیده باشید و داستانشون رو بدونید. پیشنهاد من به شما برای شروع کتاب‌های زیر هستن:

Ann Shirely
The Giver
Wonder
Roald Dahl Collection

فیلم‌ها و انیمیشن‌ها

دنیای فیلم‌ها و انیمیشن‌ها برای هر سن و هر سلیقه‌ای جذابه. اما وقتی که هدف ما یادگیری یا آموزش به یه گروه سنی خاص مثل نوجوون‌هاست، باید یادمون باشه که هدف فقط سرگرمی نیست. 

برای انتخاب فیلم/انیمیشن چه نکاتی رو باید درنظر بگیریم؟

فیلم/انیمیشن خیلی طولانی نباشه.
برای اون سطح مناسب باشه.
داستان جذابی داشته باشه.
زبان سخت و پیچیده‌ای برای سطوح پایین‌تر نداشته باشه تا دلزده نشن.
لهجهٔ بازیگرها غلیظ نباشه تا نوجوون‌ها بتونن کلماتی رو که یاد گرفتن توی ساختار جمله‌ها بشنون. 

سریال‌ها و فیلم‌هایی که تولید کانال دیزنی هستن انتخاب‌های مناسب‌تری هستن. می‌تونید به سایت دیزنی سری بزنید و فیلم‌‌ها و انیمیشن‌های موردعلاقه‌تون رو از بینشون انتخاب کنید.

فیلم‌ها و انیمیشن‌های پیشنهادی من:

The Last Song (2010)
Pete’s Dragon (2016)
The Parent Trap (1961 and 1998)
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004)
Brother Bear (2003)
A Wrinkle in Time (2018)

فیلم‌هایی که در چند قسمت ساخته شدن و از کتاب‌هایی با همون اسم اقتباش شدن می‌تونن انتخاب بعدی شما باشن. یادتون باشه که سطح این سری فیلم‌ها بالاست اما چون داستان مهیجی دارن، می‌تونن سرگرمتون کنن. در نتیجه می‌تونید چیزهای زیادی ازشون یاد بگیرید.

Anne with an E
Harry Potter
Hunger Games
Divergent
The Maze Runner

بازی‌های کامپیوتری

چی بهتر از این که درست وقتی که دستهٔ بازی توی دست زبان‌آموزه و با هیجان داره بازیکنش رو جلو می‌بره تا گل بزنه، چند تا لغت انگلیسی هم یاد بگیره؟ مفسرهای بازی‌های فوتبالی یا طمعه‌های بازی‌های جنگی، به‌راحتی می‌تونن نوجوون‌ها رو با کلمه‌ها و اصطلاحات زبان انگلیسی آشنا کنن. یاسمن قبلاً توی این پست براتون از تجربهٔ خودش گفته و اینکه یادگیری چطور در جریان بازی اتفاق می‌افته. علاوه‌بر اینها، چند تا بازی خوب هم معرفی کرده که پیشنهاد می‌کنم حتماً مطلبش رو بخونید.

سایت‌ها و کانال‌های یوتیوب

دو تا سایتی که می‌خوام بهتون معرفی کنم، سایت cambridgeenglish و britishcouncil هستن. توی هردو این سایت‌ها منابع و تمرین‌های متنوعی، هم برای مطالعهٔ نوجوون‌ها و هم برای معلم‌ها وجود داره. سایت British Council رو مفصل توی یه پست دیگه بررسی می‌کنیم و درباره‌ش بیشتر بهتون می‌گم.

با ولاگ‌ آشنایی دارید؟ ولاگ‌ها یه گزارش تصویریه که توی اون یه نفر از تجربیات خودش در سفر یا محیط کار و زندگیش می‌گه. این ویدیوها رو می‌تونید توی کانال‌های مختلف و با موضوعات متنوع در یوتیوب ببینید. شاید در نگاه اول فکر کنید که چیز زیادی برای آموزش ندارن، اما فراموش نکنید که موضوع اصلی خیلی از ولاگ‌ها سفره. آدم‌ها از تجربهٔ سفرشون در شهرها و کشورهای جدید در قالب ویدیو براتون می‌گن، درمورد خوراکی‌ها و فرهنگ غذایی مردم اون منطقه حرف می‌زنن، آداب و رسومشون رو بهتون نشون می‌دن و این وسط کلی کلمه و اصطلاح جدید بهتون یاد می‌دن. ولاگ‌های یوتیوبرها رو جدی بگیرید!

علاوه‌بر ولاگ‌ها، پیشنهاد می‌کنم این لیست کانال‌های آموزشی رو هم ببینید و از محتواشون استفاده کنید. 

TedEd YouTube Channel
TED-Ed Student Talks
British Council | LearnEnglish Teens
LinguaMarina
Learn English with EnglishClass101.com
Real English

یادتون باشه منابعی رو که امروز معرفی کردم، باید در کنار منابع اصلی آموزش و کتاب‌های درسیتون مطالعه کنید. این منابع نمی‌تونن جایگزین کتاب‌ها و کلاس‌های آموزشی بشن اما می‌تون کمک کنن که ارتباط روزانهٔ شما با زبان انگلیسی حفظ بشه.

اگه نوجوون هستید و دارید زبان انگلیسی رو به‌عنوان زبان دوم یاد می‌گیرید، برام بنویسید که از چه منابعی برای تمرین و تقویت انگلیسی استفاده می‌کنید. 

معلم‌های عزیز، شما چه تجربه‌ای از تدریس به نوجوون‌ها دارید که می‌تونه به بقیهٔ معلم ‌ها کمک کنه؟ منتظر خوندن کامنت‌هاتون هستم.