احتمالاً شما هم مثل ما، با شنیدن اسم عید پاک، فکر می‌کردید که این روز نماد خلوص و پاکیه و برای همینه که توی فارسی به این عنوان شناخته شده. اما کلمهٔ پاک، تلفظ فرانسوی Pâques به معنای رستاخیز یا قیامه، که از کلمهٔ لاتین Pascha مشتق شده، و اگه بازم به عقب برگردیم، به ریشهٔ عبری اون، یعنی کلمهٔ پَسح، می‌رسیم.

این روز رو خیلی از بچه‌ها با شکلات و تخم‌مرغ‌های رنگی می‌شناسن؛ اما در‌واقع، این مناسبت جشن سالانهٔ رستاخیز مسیح بعد از مصلوب‌شدن و مرگشه. در انگلیسی به این روز Easter یا Resurrection Sunday (یکشنبهٔ رستاخیز) گفته می‌شه. بعضی‌ها دلیل نام‌گذاری این روز رو اشاره به East (به معنای مشرق) می‌دونن، که نماد طلوع خورشید و اشاره به شروع روز جدیده، و برای بعضی‌ها هم این‌جوری تعبیر می‌شه که شکلات‌ها رو توی تخم‌مرغ‌های رنگی قایم کنن و بچه‌ها رو بفرستن دنبال پیدا‌کردن اون‌ها.

داستان اصلی عید پاک بر‌می‌گرده به دو هزار سال پیش، وقتی که مسیح به صلیب کشیده شد و همون‌جا، روی صلیب، جونش رو از دست داد و بعد هم دفن شد. اما بعد از سه روز دوباره به زندگی برگشت. این داستان این‌جوری تعبیر می‌شه که مسیح، فرزند خدا، بهای گناهان آدم‌ها رو پرداخت و به زندگی برگشت تا انسان‌ها رو با خدا آشتی بده و مذهبی به اسم مسیحیت پیدا بشه و گناهان آدم‌ها بخشیده بشه.

تاریخ این مناسبت توی تقویم هر سال تغییر می‌کنه. در واقع، این مناسبت رو توی یک روز یکشنبهٔ بهاری، اواخر ماه مارس یا اوایل ماه آوریل، برگزار می‌کنن.

اگه دقت کرده باشید، اولین چیزی که با شنیدن اسم عید پاک به ذهنمون می‌رسه، خرگوش‌های شکلاتی (Easter bunnies) و تخم‌مرغ‌های رنگی هستن. اگه گیج شدید و دارید از خودتون می‌پرسید که ربطش به رستاخیز مسیح چیه، باید بگیم که ربط چندانی نداره. این نمادها، به مرور و از سنت‌های کشور‌های مختلف اومدن و هرکدوم یه معنای جدیدی رو با خودشون آوردن. مثلاً گفته می‌شه که تخم‌مرغ و خرگوش نماد زایش و تولد هستن. هرچی باشه این مناسبت بسیار پر‌طرفداره و همه‌جای دنیا این مناسبت رو به شیوهٔ خاص خودشون جشن می‌گیرن؛ مثل آمریکا، کانادا، انگلستان، برزیل، هند، و خیلی از کشور‌های دیگه.

البته این سنت‌ها به خوردنی‌ها محدود نمی‌شن. مثلاً توی بعضی از نواحی اروپا، مردم آتیش به‌پا می‌کنن و بهش می‌گن Easter fires. توی کشور‌های سوئد و فنلاند هم بچه‌ها از یه خونه به خونهٔ دیگه، به‌دنبال شکلات و آبنبات می‌رن—یه چیزی شبیه به هالووین. با این تفاوت که وقتی شکلاتشون رو می‌گیرن، یه چیزی هم به صاحب خونه می‌دن.

‌ شما راجع به این مناسبت چی می‌دونید؟ اگه از هموطن‌های مسیحی ما هستید، برامون کامنت بذارید و بنویسید که شما در ایران این مناسبت رو چطور جشن می‌گیرید.