برای هر معلمی پیش میاد که روزی یا روزهایی در‌حال نوشتن  لسن‌پلن (lesson plan) فکر کنه که دیگه هیچ ایده‌ای نداره. یا حتی فکر کنه که این بهترین سناریوی تدریس این مبحثه. واقعیت اینه که هر روز می‌تونیم بهتر بشیم. حالا چیکار کنیم که خلاقیتمون رو افزایش بدیم و با ایده‌های جدید یه مبحث رو درس بدیم؟ 

نوشتن این متن درست بعد از تعطیلات عید به ذهنم رسید. چون راه‌های جدید به ذهنم نمی‌رسیدن‌، نمی‌تونستم به فعالیت‌های جدید برای کلاس‌هام فکر کنم و نوشتن لسن‌پلن‌هام بیشتر از قبل وقتم رو می‌گرفتن. 

محتوای جدید 

کتاب‌های جدید می‌تونن به ما کمک کنن کانتکست‌های (context) بیش‌تری ببینیم. هر چقدر بیش‌تر بخونیم، درهای جدید‌تری به رومون باز می‌شن. دنیای آموزش هر‌روز در حال تغییره. واقعاً مهمه که برای معلم خوب بودن خودمون رو آپدیت نگه داریم. توی یوتیوب یه عالمه ویدیو از تدریس معلم‌های مختلف هست که ممکنه خیلی وقت‌ها همون لسن‌پلن یا مشابهش واقعاً به ما کمک کنه. 

ایده‌های جدید از دل کلاس‌های قدیمی خودمون

یه تکنیک خیلی خوب دیگه اینه که بشینیم کلاس‌های خودمون رو نگاه کنیم. اگر این امکان رو نداریم بریم سراغ لسن‌پلن‌هامون. چقدر می‌شه موضوعاتشون رو با هم ترکیب کرد؟ مثلاً تدریس بخش مربوط به کلمات و عبارات لباس‌ها رو می‌شه با حال استمراری ترکیب کرد؟ پس کانتکست رو عوض می‌کنم! مثلاً کاری که من می‌کنم اینه که می‌رم سراغ یه صحنه از یه فیلم و عکسش رو می‌ذارم. از بچه‌ها می‌خوام بهم بگن هر کسی داره چی کار می‌کنه و چی پوشیده. یا بهشون می‌گم اومدیم مراسم اسکار و باید توصیف کنید هر کسی چی پوشیده.

تجربیات بقیه

معمولاً به گروهی از همکارانمون یا حتی به همه‌شون نزدیک‌تریم. بنابراین می‌تونیم یه گروه داشته باشیم که ایده‌هامون رو با هم به اشتراک بذاریم. ما توی لینگمی این گروه رو داریم. این موضوع باعث می‌شه بتونیم به ایده‌های هم اضافه کنیم و بیش‌تر از تکنیک‌های هم یاد بگیریم.

دوره‌های جدید

لازمه که بدونیم از آخرین باری که ما TTC گذروندیم خیلی چیزها عوض شدن. زبان‌آموز امروزی از کلاسی که توش معلم بیاد بگه که: «خب امروز می‌خوایم در مورد آینده حرف بزنیم…» خوشش نمیاد! پس شاید وقتش شده باشه که توی دوره‌های جدید شرکت کنید. پیج‌های بسیاری توی این زمینه در اینستاگرام فعالیت می‌کنن که می‌تونید درموردشون سرچ کنید. برای ارتقای خودتون زمان بذارید و هزینه کنید. ورک شاپ‌های چند ساعته هم می‌تونن خیلی خیلی مفید باشن. شاید فکر کنید که در ابتدای مسیر کاریتون دوره‌ی TTC گذروندید و دیگه مگه چه قدر می‌خواد ایده‌های جدید توش باشه؟ جواب: خیلی! شما از هر دمو و از هر جلسهٔ تدریس یک سوپروایزر می‌تونید کلی ایده بگیرید. درهای خلاقیت رو به روی خودتون باز کنید. توی لینگمی هم ما دورهٔ TTC برگزار می‌کنیم و به بچه‌ها کمک می‌کنیم به ورژن بهتری از خودشون تبدیل بشن. این برای ما خیلی مهمه که معلم‌هامون به‌روز و آپدیت باشن. 

پادکست‌ها

شاید ندونید که چقدر پادکست تو این زمینه هست که می‌تونه بهمون تکنیک‌های جدید رو معرفی کنه. چند‌تاش رو براتون اینجا می‌نویسم:

10 minute teacher podcast cool cat teacher

Expand your horizons

The TEFL and TESOL podcast by ITTT

TEFL training institute

فیدبک!

از آبزرو شدن نترسید و فیدبک بگیرید. اگه توی آموزشگاه درس می‌دید که باید مرتب آبزرو بشید و فیدبک بگیرید. این مورد بهتون کمک می‌کنه که از یه نگاه دیگه کلاس خودتون رو ببینید. راه‌های جدید رو بشنوید، نظرات خودتون رو بگید و به نتیجۀ بهتری برسید. اگه آنلاین درس می‌دید کلاستون رو ضبط کنید و برای یه همکار باتجربه‌تر و خلاق‌تر از خودتون بفرستید و ازش بخواید که توی این زمینه بهتون کمک کنه و فیدبک بده. 

در نهایت، به‌عنوان معلم باید این رو بدونیم که هر از چند گاهی سطح دانشمون رو از یه موضوع بسنجیم و بالاتر ببریم! برای این کار می‌تونیم با همکارانمون صحبت کنیم، دوره بگذرونیم، بخونیم و بشنویم و انجام بدیم. در غیر این صورت با ایده‌های قدیمی و برنامه‌های تکراری باید قید پیشرفتمون رو بزنیم!

آخرین باری که برای پیش‌رفت خودتون به عنوان یک معلم زبان قدمی برداشتید کی بوده؟ توی کامنت‌ها برامون بنویسید.