• تیم محتوا
 • ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
تفاوت بین sweat و sweet

زمانی که شروع می‌کنیم به یاد‌گیری یه زبان جدید، همیشه به کلمه‌هایی بر‌می‌خوریم که ظاهر مشابهی دارن، ولی معنی و تلفظشون متفاوته. برای اینکه این کلمه‌ها رو توی ذهنمون با هم اشتباه نگیریم و این اشتباهات رو مدام تکرار نکنیم، بهتره که از اول برای خودمون یه جدول درست کنیم. توی این جدول، می‌تونیم هر بار گروه جدید کلمه‌های مشابه رو اضافه کنیم و توضیح انگلیسی و فارسی کلمه‌ها رو، همراه با یه مثال از هر کلمه، توی هر قسمت جداگونه بنویسیم—مثل تصویر پایین.

حالا بریم سراغ اصل مطلب، یعنی تفاوت این دوتا کلمه.

همون‌طور که توی جدول هم می‌بینید، اولین تفاوت توی شکل ظاهری این دو‌تا کلمه‌ست؛ یعنی حرف چهارمشون. تفاوت دوم توی تلفظشونه. پس یادتون باشه توی جدولی که می‌سازید، فونتیک (phonetics) اون کلمه‌ها رو هم اضافه کنید. برای این کار هم می‌تونید از دیکشنری‌هایی مثل کمبریج یا لانگ‌من استفاده کنید تا خیالتون راحت باشه که چیزی رو اشتباه ننوشتید. اینجوری، کم‌کم خوندن فونتیک رو هم یاد می‌گیرید. اگه دیکشنری ندارید یا گشتن دنبال تک‌تک کلمه‌ها براتون کار سختیه، می‌خوایم یه روش خیلی آسون‌تر رو بهتون معرفی کنیم که معنی و تلفظ هر کلمه‌ای رو در کسری از ثانیه پیدا کنید! کافیه توی گوگل جستجو کنید:

define + کلمهٔ موردنظر

برای مثال، define sweet. با این کار، به گوگل می‌گید، «کلمهٔ sweet رو برام معنی کن!» و گوگل هم تمام معانی اون کلمه رو—همراه با مثال‌های مختلف و همین‌طور تلفظ آمریکایی و بریتانیایی اون کلمه—براتون نمایش می‌ده.

خب، برگردیم به تفاوت کلمه‌های خودمون. تفاوت سومشون توی معنی این دو‌تا کلمه‌ست. کلمهٔ sweat به‌معنای عرق (در حالت اسم) و عرق‌کردن (در حالت فعل) هست، در‌حالی‌که کلمهٔ sweet یه صفت و به‌معنای شیرینه.

‌ یه پیشنهاد دیگه هم برای اون دسته از زبان‌آموز‌هایی که با تصویر راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنن داریم. می‌تونید بعد از ستونی که مثا‌ل‌ها رو توش نوشتید، یه ستون جدید اضافه کنید، برای هر کلمه یه تصویر مناسب پیدا کنید، و توی ستون جدید اضافه کنید. با این کار، یاد‌گرفتن رو برای خودتون به یه کار جذاب تبدیل می‌کنید!

تیم محتوا
تیم محتوا
ما تیم محتوای لینگمی هستیم که سعی می‌کنیم مطالب جذاب و به روز مرتبط با زبان رو اینجا براتون پست کنیم. در کنار وبلاگ حتما کار ما رو در کانال تلگرام Lingemy و اینستاگرام by.lingemy دنبال کنید.
نظرات
 1. علیرضا می گه:
  ۱۸:۰۸ مورخه ۰۱ اردیبهشت ۹۹

  من دانشجوی رشته پزشکی هستم وکلی به زبان انگلیسی نیاز دارم امیدوارم همیشه همینطوری خوب ادامه بدید

 2. امیر می گه:
  ۱۸:۰۹ مورخه ۰۱ اردیبهشت ۹۹

  ممنون، سایز فونت تو گوشی ریز تر از حد معموله.

 3. Atefe می گه:
  ۱۸:۱۸ مورخه ۰۱ اردیبهشت ۹۹

  عالی و بسیار کاربردی

 4. Bahar taba می گه:
  ۱۸:۳۷ مورخه ۰۱ اردیبهشت ۹۹

  واقعا عالیه.‌ازتون‌ممنونم.‌

 5. منیژه می گه:
  ۱۰:۲۶ مورخه ۰۲ اردیبهشت ۹۹

  بسیار عالی، ممنونم

 6. نیره می گه:
  ۱۳:۰۷ مورخه ۰۲ اردیبهشت ۹۹

  عالی بود ممنون که انقدر محتوای عالی ی دارید.

 7. مریم می گه:
  ۱۰:۲۲ مورخه ۰۷ اردیبهشت ۹۹

  سلام. ممنون بابت فعالیت های بسیار مفیدتون. من بعد از چند سال با شما خوندن زبان انگلیسی رو شروع کردم و فکر می کنم با راهنمایی های شما خیلی خوب دارم پیشرفت می کنم. امیدوارم همیشه موفق و سلامت باشید.