تفاوت بین Source و Resource رو می‌دونید؟ این دو‌تا کلمه از اون کلماتی هستن که دونستن ترجمهٔ فارسی‌شون کمک زیادی بهتون نمی‌کنه چون هردوشون منبع ترجمه می‌شن. پس بهتره بریم سراغ توضیحات کلمات توی دیکشنری‌های تخصصی.

از کلمهٔ source برای صحبت دربارهٔ منبعی که اطلاعات، کالا، یا چیزی رو ازش دریافت می‌کنیم، استفاده می‌کنیم. این منبع می‌تونه یه شخص، یه مکان، یا یه شیء باشه. برای اینکه بهتر متوجه مفهوم این کلمه بشید، به این مثال‌ها دقت کنید.

.Dairy products are a rich source of calcium

توی جملهٔ بالا، فرآورده‌های لبنی به عنوان منبع غنی کلسیم معرفی شده.

They claimed that they received this information from a reliable source, who wishes to remain anonymous

آن‌ها مدعی شدند كه این اطلاعات را از یك منبع معتبر، ‌که مایل است ناشناس بماند، دریافت كرده‌اند.‌

.Solar energy is an important source of renewable energy

انرژی خورشیدی یک منبع مهم انرژی تجدید‌پذیر است.

با توجه به توضیحات بالا، می‌ریم سراغ کلمهٔ دوم، یعنی resource. این کلمه به معنای منبعیه که برای رسیدن به یه هدف خاص، به بهترین شکل ممکن، ازش استفاده می‌شه—مثل منابع مالی، منابع انسانی، و یا هر منبع دیگه‌ای که یه شخص یا سازمان ازش استفاده می‌کنه تا به هدف مورد‌نظرش برسه. به عبارت دیگه، این دسته از منابع به کمک ما می‌آن تا بتونیم کار‌هایی رو که می‌خوایم انجام بدیم. به مثال‌های زیر دقت کنید.

.The principal advised the teachers to make maximum use of the available resources

مدیر پیشنهاد داد که معلم‌ها از منابع موجود حداکثر استفاده را ببرند.

.This book can be used as a reference and a teaching resource

این کتاب می‌تواند به عنوان مرجع و منبعی برای تدریس مورد استفاده قرار بگیرد.

.Our country is rich in natural resources

کشور ما سرشار از منابع طبیعی است.

با توجه به مثال‌ها و توضیحات بالا، فکر می‌کنم تفاوت این دو تا کلمه الآن براتون مشخص شده باشه. تنها کاری که باید انجام بدید اینه که جدولی رو که توی چندتا پست قبل درموردش توضیح دادیم، کامل کنید، و این دو کلمه رو هم بهش اضافه کنید.

اگه جزو اون دسته از کسایی هستید که مطالب وبلاگ لینگمی رو مرتب پیگیری می‌کنید، حتماً می‌دونید که چند وقت پیش مطلبی رو با عنوان تفاوت بین دو کلمهٔ sweet و sweat براتون گذاشتیم، و توی اون مطلب، دربارهٔ روش ساده‌ای باهاتون صحبت کردیم که می‌تونه بهتون کمک کنه در ابتدای مسیر یادگیری زبان انگلیسی، کمتر به اشتباه بیفتید. طبق این روش، کافیه روی کاغذ یا با استفاده از نرم‌افزار Word توی کامپیوتر شخصی‌تون، یه جدول ساده بکشید و کلماتی رو که مشابه هم هستن توی اون جدول بنویسید و جزئیاتی مثل تلفظ، توضیح کامل انگلیسی، ترجمه، و یه مثال رو کنارشون توی جدول بگنجونید.