شاید باورتون نشه اما ۵ دقیقه در روز فقط پنج‌هزارم درصد از ۱۶ ساعت بیداری ماست! و من فکر می‌کنم با روزی ۵ دقیقه در ۱ سال می‎‌تونید برای یادگیری زبان کلی قدم بردارید! چطوری؟ بیاید بهتون بگم.

سنگ بزرگ علامت نزدنه! 

هیچ وقت نگید از امروز روزی ۵ ساعت زبان می‌خونم و توی یک ماه سطحم رو از intermediate به upper intermediate می‌رسونم! با نقشه‌های بزرگ شروع نکنید. به‌جاش به قدم‌های کوچیکی که می‌شه برداشت فکر کنید. یادگیری زبان یک پروسه‌ی نسبتاً طولانی و زمان‌بره و مثل هر مهارت دیگه‌ای به تمرین و پشتکار نیاز داره. قبلاً در مورد یادگیری بعد از یک وقفهٔ طولانی حرف زدم. خوندنش بهتون کمک می‌کنه بفهمید که توی این مورد تنها نیستید! 

خب توی ۵ دقیقه چی کار کنم؟

سؤال خوبیه! و جوابش رو مفصل می‌دم بهتون. اما قبل از اینکه لیست رو کامل بخونید، به علایقتون فکر کنید. 

من تلاش کردم اپلیکیشن‌ها و راهکارها رو دسته‌بندی کنم. فکر می‌کنم این دسته‌بندی خیلی بتونه کمکتون کنه. توی این دسته‌بندی مدل آموزشی زبان‌آموزهای مختلف رو درنظر گرفتم تا بتونید بر اساس علایقتون و روشی که باهاش راحت‌ترید انتخاب کنید که کدوم موارد می‌تونن انتخاب‌های بهتری باشن.

حالا که با ۵ دقیقه در روز می‌تونید به دایرهٔ کلمات، اصطلاحات و ساختارهایی که بلدید اضافه کنید، چرا به بطالت بگذرونیدش؟

دیدنی‌ها

English central

این اپلیکیشن رو قبلاً هم معرفی کردم. ابتدا سطحتون رو انتخاب می‌کنید و بعد براساس اون براتون ویدیوهای مختلف میاره با موضوعات متنوع. با دیدن یک ویدیوی ۵ دقیقه‌ای در روز می‌تونید حداقل در ماه ۱۲۰ لغت مختلف یاد بگیرید. اونم نه همین جوری الکی! همهٔ لغات رو توی یه کانتکست و یه جمله یاد می‌گیرید تا با کاربردشون آشنا بشید. تمرین‌های این اپ رایگان نیستن اما دیدن ویدیوها احتیاجی به پرداخت پول نداره. 

 Cake

این اپلیکیشن مشابه English Central بهتون ویدیو نمایش می‌ده. برای استفاده از این اپ باید فیلترشکن رو روشن کنین. یه عالمه بخش‌های مختلف داره و حتی توی قسمت classes می‌تونید کلی کلاس رایگان پیدا کنید. 

شنیدنی‌ها

اگر پادکست فارسی گوش می‌دید، ممکنه به پادکست انگلیسی هم علاقه‌مند بشید. اول اپلیکیشن castbox رو دانلود کنید. حالا توی قسمت سرچ می‌تونید همهٔ پادکست‌های زیر رو پیدا کنید. 

Espresso English Podcast

اگه بخوام از این پادکست براتون بگم، توی جدیدترین اپیزودش توضیح داده که کی می‌تونیم از shall و wish  و hope  در انگلیسی استفاده کنیم. اپیزودها اصلاً طولانی نیستن ولی ترجیحاً برای شروع، اپیزودهای کوتاه ۳ تا ۵ دقیقه‌ای پیدا کنید و از موضوعی شروع کنید که یه ذره‌ش رو بلدید. مثلاً شاید کلمهٔ business رو بلد باشید اما تلفظش رو نه. اپیزودی که در 15 سپتامبر 2021 منتشر شد دقیقاً به همین سؤال جواب داده. می‌تونید از اون شروع کنید. 

Happy English podcast

اپیزودهای این پادکست هم کوتاه و مفیدن. مثلاً شاید کلمهٔ effect رو بلد باشید اما تفاوتش رو با affect ندونید. اپیزود ۵۸۱ این پادکست با یه عالمه مثال به این سؤال جواب داده. این پادکست رو هم می‌تونید در castbox پیدا کنید. 

The English we speak

با گوش‌دادن به اپیزودهای کوتاه ۲ تا ۳ دقیقه‌ای از این پادکست می‌تونید یه عالمه Expression و Phrasal verb یاد بگیرید. اپیزودها اکثراً کوتاه‌تر از ۵ دقیقه هستن. توی اپیزودی که در 15 مارچ 2022 منتشر شد در کمتر از ۴ دقیقه یاد می‌گیرید که Easier said than done چه معنی‌ای می‌ده و کجاها می‌تونید ازش استفاده کنید. 

Learn English|Englishclass101.com

این پادکست بخش‌های مختلفی داره. در اسم یک سری اپیزودها کلمهٔ video رو می‌بینید که به این معنیه که می‌تونید ویدیوش رو هم تماشا کنید. در یک سری دیگه از اپیزودها کلمهٔ beginner مشخص شده که نشون‌دهندهٔ اینه که حتی اگه تازه شروع به یادگیری زبان کردید، می‌تونید از این اپیزودها کلی نکته یاد بگیرید و متوجه چیزی که می‌شنوید بشید.

چند اپلیکیشن دیگه

6mins

این اپلیکیشن در واقع همون پادکست معروف 6Minute English هست. در این اپلیکیشن علاوه بر گوش‌دادن به اپیزودهای پادکست می‌تونید متن پادکست و لیست لغات جدید رو به‌صورت رایگان و جداگونه داشته باشید. 

Wordup

برای یادگیری کلمات توی این اپلیکیشن ابتد سطحتون رو مشخص می‌کنید. بعد اپلیکیشن با پرسیدن معنی چند تا کلمه ازتون، تخمین می‌زنه که در حد یک native speeaker چقدر انگلیسی بلدید و حدوداً چند تا کلمه بلدید. بعد ازتون می‌پرسه که زبان مادریتون چیه و شما می‌تونید بین ملیت‌ها Persian رو انتخاب و بعد شروع به یادگیری کنید. خوبی یادگیری کلمه توی این اپ اینه که عکس اکثر کلمات رو بهتون نشون می‌ده، تلفظشون رو می‌شنوید و براتون مثال می‌زنه. بهتره که توی مثال‌ها کلمات رو یاد بگیرید تا با کاربردشون در جمله آشنا بشید. 

BBC learning English

این اپلیکیشن مجموعهٔ کاملی از Everyday English, Business English, Grammar, Vocabulary, Pronunciation و موارد دیگه‌ست. مثلاً توی بخش Everyday  می‌تونید بر اساس سطحتون یه عالمه کلمه یاد بگیرید. این اپلیکیشن یه عالمه پادکست داره که زیر مجموعهٔ BBC هستند. برای استفاده از این اپلیکیشن فیلترشکنتون رو روشن کنید.

دیکشنری‌ها

Dictionaries

دیکشنری‌ها رو دست‌کم نگیرید! خیلی از دیکشنری‌هایی که توی گوشی‌هامون نصب می‌کنیم یه بخش دارن به اسم word of the day که پیشنهاد می‌کنم حتماً ازش استفاده کنید. شاید واقعاً یادگیری اون کلمه برای شما ۲ دقیقه طول بکشه اما اینجوری در ماه شما ۳۰ کلمهٔ جدید یاد گرفتید! به همین سادگی و به همین خوشمزگی!

خوندنی‌ها 

Medium

توی این اپلیکیشن می‌تونید متن‌هایی رو که خوندنشون زیر ۵ دقیقه زمان می‌خواد انتخاب کنید و بخونید! به هر موضوعی که علاقه‌مند هستید یا مرتبط با رشتهٔ تحصیلیتونه، همون رو سرچ کنید. از تجربهٔ خودم می‌توانم بهتون بگم که خوندن بسیاری از نوشته‌ها در این اپلیکیشن زیر ۳ دقیقه زمان می‌بره. 

Newsinlevels.com

توی این سایت می‌تونین روزی 1 دونه خبر رو به انگلیسی بخونید. اخبار روز دنیا رو در ۲ سطح نوشته و شما فقط با صرف ۲ دقیقه زمان می‌تونید یه خبر بخونید و یه لیست از کلمات جدید اون خبر رو داشته باشید.

یه نکتهٔ خیلی مهم

فرآیند یادگیری به صرف زمان و البته حوصله نیاز داره. توی این لیستی که از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها و پادکست‌ها بهتون دادم، سعی کردم فاکتور زمان رو درنظر بگیرم چون می‌دونم که یکی از مشکلات خیلی‌هاتون کمبود وقته. حالا که برای استفاده از هرکدوم از این روش‌ها برای شروع یادگیری به زمانی کمتر از ۵ دقیقه نیاز دارید، روش وقت بذارید و یه تایم خیلی کوتاه رو صرف ثبت اطلاعاتی کنید که از طریق این اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها دریافت می‌کنید. یه دفترچه یا یه صفحهٔ Note رو توی گوشیتون به اطلاعات جدیدی که روزانه دریافت می‌کنید اختصاص بدید و هر هفته اون‌ها رو با خودتون مرور کنید. 

حالا نوبت شماست که از تجربه‌های خودتون برای یادگیری زبان برام بگید. تا حالا این روش یا روش‌های مشابهش رو امتحان کردید؟ چند روز تونستید ادامه بدید؟ اگه ادامه دادید چی باعث شد و اگه متوقف شدید دلیلش چی بود؟ منتظر خوندن کامنت‌هاتون هستم. 😊